Pseudonim:
"Prawy"
Data urodzenia:
1908-01-14
Data śmierci:
1945-03-19
Funkcja:
dowódca plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 62 Miejsce: 6
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Sylwester - Józefa z domu Borudzka
Nauka do 1939:
Ukończył Gimnazjum im. Króla Władysława IV. Od 1933 r. członek Związku Strzeleckiego
Praca do 1939:
Pracownik warszawskich Miejskich Zakładów Komunikacyjnych
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 w stopniu podporucznika był dowódcą plutonu w 6. pułku piechoty i w Grupie Operacyjnej "Niemen". Dostał się do niewoli - przebywał w Stalagu XVII-A Kaisersteinbruch, z którego został wyreklamowany w sierpniu 1940 r. przez MZK.
Nazwisko konspiracyjne:
Jankowski
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 r. - członek Związku Strzeleckiego na Pradze. Od 1943 r. poszukiwany przez Gestapo - ukrywał się pod nazwiskiem Jankowski. Od jesieni tego roku żołnierz 993/W (Oddział Bojowy Kontrwywiadu K-dy Gł. AK), do którego przeszedł ze zwerbowanymi przez siebie grupami "strzelecką" i "praską". Dowódca III plutonu
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - kompania "Zemsta" - I pluton (dowódca). We wrześniu w Grupie "Kampinos" - w kompanii "Zemsta II"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz - Kampinos. Po rozbiciu Grupy "Kampinos" pod Jaktorowem (29.09.1944) ukrywał się w Drzewicy, gdzie został ujęty przez Gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Boelcke-Kaserne
Miejsce śmierci:
Niemiecki obóz koncentracyjny KL Boelcke-Kaserne - podobóz KL Mittelbau-Dora.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter