Pseudonim:
"Długi"
Data urodzenia:
1927-03-18
Data śmierci:
1962-09-22
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji AK:
50 Obszar
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Jadwiga z domu Nowicka
Oddział:
Obszar Warszawski Armii Krajowej - kompania ochrony Sztabu Obszaru Warszawskiego AK "Koszta" - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
103812
Miejsce śmierci:
Praga
Informacje dodatkowe:
Wg relacji kolegi z czasów okupacji, Andrzeja Urbańca rodzina Kuczyków została wysiedlona z Poznania. Do Warszawy przybyli na przełomie 1940/ 1941r. i zamieszkali w kamienicy przy ul Narbutta. Andrzej Urbaniec wspomina: " Józik był bardzo zdolnym pianistą, musiał często ćwiczyć , a ponieważ my mieliśmy w domu pianino, więc korzystał z niego, a my słuchaliśmy pięknych koncertów. Wszyscy wierzyliśmy, że po wojnie zostanie laureatem konkursu szopenowskiego. Zaszczepił w nas miłość do muzyki poważnej. Był po powstaniu, jak wielu innych, wywieziony do obozu jenieckiego. ale po wojnie już do kraju nie wrócił. Zamieszkał w Brukseli, gdzie był stypendystą królowej Belgii, na uczelni muzycznej. Umarł w Pradze czeskiej na lotnisku, po wyjściu z samolotu."
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Józef Kuczyk z  Marią Urbaniec-Downarowicz  na balkonie domu  w  al. Niepodległości. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Andrzeja Urbańca.

Józef Kuczyk z Marią Urbaniec-Downarowicz na balkonie domu w al. Niepodległości. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Andrzeja Urbańca.

1942 rok: stoją od lewej : Jurek Roman, Józek Kuczyk oraz Maciek Urbaniec. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Andrzeja Urbańca.

1942 rok: stoją od lewej : Jurek Roman, Józek Kuczyk oraz Maciek Urbaniec. Zdjęcie z archiwum rodzinnego Andrzeja Urbańca.

Józef Kuczyk ps. Długi, 1942 rok. Zdjęcie z archiwum Andrzeja Urbańca.

Józef Kuczyk ps. Długi, 1942 rok. Zdjęcie z archiwum Andrzeja Urbańca.

Nasz newsletter