Pseudonim
"Grusza"
Data urodzenia
1929-03-15
Data śmierci
2018-01-25
Stopień
łącznik
Miejsce urodzenia
Chotomów
Imiona rodziców
Stanisław - Stefania z domu Grabowska
Udział w konspiracji 1939-1944
Szare Szeregi
Oddział
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo)
Losy po Powstaniu
Po upadku powstania ukrywał się wraz z rodziną na terenie Kampinosu, do zniszczonego Chotomowa powrócił dopiero w styczniu 1945 r.
Informacje dodatkowe
Był synem legionisty, zesłańca syberyjskiego z 1918 r. Patriotyczne wychowanie sprawiło, że Józef już jako dziesięcioletni chłopiec wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczył w akcjach sabotażowych, głównie na szlaku kolejowym. 1 sierpnia 1944 r. został przydzielony do pomocy sanitarnej przy szpitalu polowym 3 komp. AK Chotomów.Od 1993 r. piastował społeczną funkcję Prezesa Koła Kombatantów w Chotomowie. Jako społecznik i członek Ochotniczej Straży Pożarnej, organizował powojenną odbudowę strażnicy. Za swe zasługi dla pożarnictwa, został odznaczony m.in. Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Za swój wysiłek i zaangażowanie, kpt. Józef Lemański otrzymał liczne odznaczenia w tym: Medal Kustosza Tradycji Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal „Pro-Patria”, odznakę Za wybitne Zasługi dla Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 26 kwietnia 2017 r. odznaczony został tytułem Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna.
Źródła
MPW-baza uczestników PW. Fot. z archiwum Rodziny Lemańskich, źródło: jablonna.pl. Zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram