Pseudonim:
"Konrad"
Data urodzenia:
1920-03-03
Data śmierci:
2004-02-12
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Góra Kalwaria
Imiona rodziców:
Piotr - Helena
Wykształcenie do 1944 r.:
Matura. Przeszedł podstawowe przeszkolenie wojskowe, kurs "Wielkiej Dywersji", Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola", uczeń Zawodowej Szkoły Budowy Maszyn II stopnia.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Uczestnik obrony Warszawy - ochotnik Straży Pożarnej na Powiślu
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 3. kompania "Giewonta" - II pluton - zastępca dowódcy
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odniesione rany:
W nocy 16/17.08.1944 ranny odłamkami pocisku granatnika, 18.08.1944 - ciężko ranny odłamkiem bomby lotniczej w prawą rękę (amputacja ręki), 2.09.1944 - ranny w głowę.
Awanse:
Awansowany do stopnia podporucznika
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych - dwukrotnie, Medal Wojska - czterokrotnie, Virtuti Militari V klasy, Krzyż Partyzancki, Krzyż za Zasługi dla ZHP, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
Losy po Powstaniu:
Po Powstaniu wydostał się z Warszawy ranny, na wozie konnym z siostrami zakonnymi, dotarł do Podkowy Leśnej. Następnie przebywał w szpitalu w Milanówku, powrócił do Lesznowoli k / Grójca.
Losy po wojnie:
W Powstaniu Warszawskim w nocy 16/17.08.1944 ranny odłamkami pocisku granatnika, 18.08.1944 - ciężko ranny odłamkiem bomby lotniczej w prawą rękę (amputacja ręki), 2.09.1944 - ranny w głowę. Po wojnie ujawnił się przed Komisją Likwidacyjną Armii Krajowej. Miał trudności w znalezieniu pracy. Wyjechał na Ziemie Odzyskane. Prowadził sklepik spożywczy. Jako referent aprowizacji pracował w Spółdzielni Spożywców "Kielczanka". Został aresztowany przez UB jako były żołnierz AK i przewieziony do Warszawy. Skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Zwolniony po 6 latach. Zrehabilitowany. Pracował w MHD w Warszawie. Pracował społecznie w ZBoWiD, aktywny w Środowisku Byłych Żołnierzy Batalionu AK "Zośka." Zmarł 12 lutego 2004 r. w Warszawie.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Józef Nowocień Pseudonim: "Konrad" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

ppor. Józef Nowocień „Konrad”, zastępca dowódcy plutonu 3 kompanii „Giewonta” (1920-2004)

ppor. Józef Nowocień „Konrad”, zastępca dowódcy plutonu 3 kompanii „Giewonta” (1920-2004)

Nasz newsletter