Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1899-07-13
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Wykształcenie i działalność do 1939 r. :
Inżynier
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Grupa Bojowa "Krybar" - Grupa Techniczna - zakład produkcji granatów w fabryce Gerlacha przy ul. Tamka 40 kierowany przez por. Leona Mazalona ps. "Maksba", "Lech"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola)
Numer jeniecki:
101537
Szlak bojowy :
Powiśle
Kalendarium Powstania Warszawskiego:
20 VIII 1944: W fabryce Gerlacha przy Tamce 40 rozwijała się produkcja granatów, min, ładunków wybuchowych. Właściciel oddał do dyspozycji wszystko co miał na stanie. Do kluczowych postaci tej działalności należeli por. inż. Lech Mazalon "Maksba" (kierownik), inż. Tadeusz Pierzchalski "Żbik", inż. Józef Salcewicz, inż. Bolesław Tarchalski i inż. Jan Łoś. Nie przyniosła efektów próba wyprodukowania chloranu potasu. Do elektrolizy chlorku potasu wymagane były elektrody z magnetytu. Na stanie były jedynie elektrody ze stałego grafitu i grafitowe. Podobnie nie udało się wyprodukować rakiet sygnalizacyjnych. Znowu zawinił brak odpowiednich substancji chemicznych. Sukcesem natomiast zakończyła się produkcja prochu. Pod kierownictwem inż. Salcewicza z wysuszonego i zmielonego węgla drzewnego, azotanu i kwiatu siarki produkowano co kilka dni kilkadziesiąt kilogramów prochu.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Polski Czerwony Krzyż, baza straty.pl
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter