Józef Kazimierz Szczepanek

Pseudonim:
"Topola"
Data urodzenia:
1900-01-13
Data śmierci:
1987-10-21
Funkcja:
-
Stopień:
kapitan
Nazwisko konspiracyjne:
Koziołkiewicz
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wincenty - Franciszka
Zawód i działalność przed wojną :
Aktor teatralny. W 1923 na popisie klasy dramatycznej Szkoły Muzycznej Z. Iwanowskiej w Warsza­wie [Zofii Iwanowskiej-Ossendowskiej] wystąpił we fragm. ról: Grempielewskiego ("Marcowy kawaler" Blizińskiego), Kossako­wskiego ("Ksiądz Marek" Słowackiego) i Lamecha ("Judasz" Przerwy-Tetmajera). Po ukończeniu nauki, w 1925 debiutował w warsz. Teatrze im. Fredry, w sezonie 1926/27 grał w Teatrze Miejskim w Grudziądzu, od czerwca 1927 zno­wu w Warszawie: w Teatrze Odrodzonym ("Zażarty automobilista" Kratza), w 1. 1927-30 w rolach epizodycznych w Teatrze Narodowym i Letnim. W latach trzydziestych pracował w zakładach kar­nych, m.in. założył i prowadził amatorski teatr więźniów. Zajmował się też twórczością lite­racką.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - POS "Jerzyki" (Powstańcze Oddziały Specjalne)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - pluton "Jerzyki", następnie w Grupie "Kampinos”
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Żoliborz - Kampinos - Jaktorów
Losy po Powstaniu :
Po Powstaniu wywieziony do Goerlitz (dane niepotwierdzone), organizował zespoły obozowe. Natomiast wg zapisów PCK w październiku 1944 r. znalazł się w Krakowie.
Losy po wojnie:
Po 1945 kontynuował twór­czość literacką dla zespołów wojskowych, był ich reżyserem. W latach 1945-1948 współpracował z Teatrem Wojska Polskiego (polski teatr o rodowodzie frontowym, utworzony w roku 1943 w ZSRR). W latach 1948-57 był w zespole Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie grał niewiel­kie role, jak: Giermek II ("Zakon krzyżowy" Morstina), Policjant ("Wyspa pokoju" Piętrowa), Doktor ("Wiosna w Norwegii" Sterna), Margra­bia Cibo ("Lorenzaccio" Musseta), chór obrzędo­wy ("Dziady" Mickiewicza). Ponadto grał gościnnie na innych scenach warszawskich., np. w Teatrze Młodych, Teatrze Współczesnym (Valentino w "Wie­czorze Trzech Króli" Shakespeare'a 1950), w Teatrze Powszechnym. W 1961 przeszedł na emerytu­rę, dalej jednak, przez ponad 20 lat występo­wał społecznie w domach rencisty, powierzono mu też epizody w filmach, kontynuował pracę literacką, pisał opowiadania, publikował wspomnie­nia teatr., np. na łamach "Stolicy" (1984).
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera A27, rząd 7, grób 14
Nazwisko :
W opracowaniach także jako Kazimierz Józef Koziołkiewicz-Szczepanek lub Kazimierz Józef Szczepanek
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Jego żona, Wilhelmina Ludwika Szczepanek była nauczycielką. Zmarła w trakcie Powstania Warszawskiego w szpitalu św. Ducha przy ul. Elektoralnej 12. Pochowana jest wraz z mężem na Powązkach Wojskowych.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Almanach Sceny Polskiej 1987/88 tom XXIX, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 1994, Encyklopedia Teatru Polskiego: www.encyklopediateatru.pl
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter