Pseudonim:
"Osadnik"
Data urodzenia:
1892-11-18
Data śmierci:
1955-04-22
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Numer legitymacji AK:
75 Okręg
Miejsce urodzenia:
Nieśwież woj. nowogródzkie
Imiona rodziców:
Szymon - Maria
Lata 1920-1944:
Józef Szymański był osadnikiem wojskowym w osadzie Kuchczyce, gm. Kleck, pow. Nieśwież, woj. nowogródzkie. Nadział otrzymał za udział w wojnie 1919-1920. W latach późniejszych służył w Policji Państwowej. Był także przez pewien czas (1924-1925) kierownikiem Urzędu Pocztowego w Nieświeżu. W pierwszych dniach października 1939 r., od życzliwego, znajomego Białorusina, otrzymał poufną wiadomość, że jest wpisany na listę osadników przeznaczonych do aresztowania i wywiezienia do Mińska, z uwagi na to, że był kiedyś polskim policjantem i działaczem osadniczym w gminie oraz wyjątkowo aktywnym organizatorem życia państwowości polskiej na Kresach. W tej sytuacji zdecydował się ukrywać. Na osadzie w Kuchczycach pozostała sama żona Bronisława Szymańska z d. Bohusz z trojgiem dzieci (Kazimierzem, Leonem i Teresą). Dwaj pozostali synowie - Jerzy i Zbigniew przebywali w tym okresie poza domem rodzinnym. Nie mogąc odnaleźć wywiezionych bliskich podjął decyzję o dotarciu do Generalnej Guberni i Warszawy, gdzie podjął działalność konspiracyjną.
Oddział:
Kwatera Główna sztabu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - kompania ochrony
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego syn, kpr. Zbigniew Szymański "Szary" walczył na Żoliborzu w zgrupowaniu "Żbik" w plutonie 217
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania wyszedł z Warszawy w kolumnie ludzi pod niemiecką eskortą do Pruszkowa, lecz w drodze uciekł z konwoju i dotarł do Częstochowy.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny przeniósł się do Słubic nad Odrą, gdzie zatrudnił się jako ogrodnik pracując w szklarni warzywnej. W 1946 r. wstąpił do Mikołajczykowskiego PSL, gdzie działał aktywnie na terenie powiatu łęczyckiego. Po pewnym czasie otrzymał opuszczone małe gospodarstwo poniemieckie we wsi Kobyle, pow. Łęczyca. W 1946 z zesłania syberyjskiego powróciła jego żona Bronisława z dwojgiem dzieci i wspólnie podjęli pracę na gospodarstwie. Józef Szymański zmarł 22.04.1955.
Odznaczenia:
Za udział w Powstaniu Warszawskim odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym - pośmiertnie, legitymacja nr 78-82-71K, 2.10.1982, Medalem Wojska, po raz 1 i 2, (legitymacja nr 45566 z dnia 15.08.1948 r) oraz Krzyżem Armii Krajowej nr 46018, Londyn, 8.05.1990 r.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, "Osadnicy wojskowi w Powstaniu Warszawskim" - artykuł w serwisie Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, www.osadnicy.org
Józef Szymański Pseudonim: "Osadnik" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

plut. Józef Szymański "Osadnik" (1892 - 1955). Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - zbiór WIEPW

plut. Józef Szymański "Osadnik" (1892 - 1955). Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - zbiór WIEPW

Źródło:  www.osadnicy.org/szym3.jpg

Źródło: www.osadnicy.org/szym3.jpg

Nasz newsletter