Pseudonim:
"Karolek"
Data urodzenia:
1930-07-15
Data śmierci:
2022-10-26
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Stefan - ...
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - zgrupowanie 654. Według oświadczenia Tomasza Ostrowskiego ps. „Kazik” z dn. 12.05.1973 r. Karol Krzyżanowski pełnił służbę pomocniczą oraz objęty został szkoleniem (bez złożenia przysięgi) w prowadzonej przez Ostrowskiego sekcji. Wiosną 1943 roku jako nieletni wraz z Ostrowskim aresztowany przez żandarmerię niemiecką pod zarzutem sabotażu na kolei (niem. Ostbahn - Kolej Wschodnia). Po 3 miesiącach więzienia i staraniach rodzin chłopców zostali zwolnieni.
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - zgrupowanie 654
Szlak bojowy:
Praga
Odznaczenia i awanse:
Warszawski Krzyż Powstańczy. Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. W 2005 roku awansowany do stopnia porucznika WP w stanie spoczynku, a w 2020 r. do stopnia kapitana.
Informacje dodatkowe:
Za zasługi dla ZKRPIBWP uhonorowany przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Dyplomem Uznania. Członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Zaliczony okres działalności w ruchu oporu: 26.07.1944 - 13.09.1944 (źródło: zaświadczenie ZBoWiD nr 364413, Gdańsk, 1.06.1976)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum rodzinne p. Wojciecha Krzyżanowskiego. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Z archiwum rodzinnego p. Wojciecha  Krzyżanowskiego

Z archiwum rodzinnego p. Wojciecha Krzyżanowskiego

Z archiwum rodzinnego p. Wojciecha  Krzyżanowskiego

Z archiwum rodzinnego p. Wojciecha Krzyżanowskiego

Z archiwum rodzinnego p. Wojciecha  Krzyżanowskiego

Z archiwum rodzinnego p. Wojciecha Krzyżanowskiego

Nasz newsletter