Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1885-02-23
Data śmierci:
-
Funkcja:
kucharz
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Lębork
Oddział:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław" - poczet dowódcy, ochotnik, Żyd uwolniony 5 sierpnia 1944 r. z obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej ("Gęsiówka"); podczas Powstania był osobistym kucharzem dowodzącego zgrupowaniem ppłk. "Radosława" (Jan Mazurkiewicz).
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B/H Zeithain (podobóz Stalagu IV B Mühlberg), jako "ranny" umieszczony w Kriegsgefangenen-Lazarett Zeithain.
Numer jeniecki:
299450
Informacje dodatkowe:
Jego prawdziwe dane osobowe nie są znane - przed wyjściem do niewoli został zaopatrzony na polecenie płk. "Radosława" w fałszywe dokumenty na nazwisko Karol Kucharek. Wspomnienia dr "Broma" (Zygmunt Kujawski) - lekarza pułku "Broda 53": "- Wśród Żydów uwolnionych na "Gęsiówce" był taki Karol, nie wiem jak się nazywał, starszy Żyd, o wybitnie semickich rysach. Był potem z nami cały czas, kucharzył u "Radosława". Kiedy była kapitulacja Powstania, "Radosław" polecił mi zająć się nim. W szpitalu wyciąłem mu numer obozowy na przedramieniu, założyłem gips na ramię, i starałem się jakoś zmienić jego fizis, dałem mu swoją kurtkę (...)". Wspomnienia kpr. pchor. "Marka" (Tadeusz Zuchowicz) z kompanii "Rudy" batalionu "Zośka": " - W momencie kapitulacji Powstania płk. "Radosław" nakazał nam zaopiekować się pozostałymi przy życiu Żydami, aby mogli doczekać bliskiego już końca wojny. Nasza grupa... wzięła pod swoją opiekę może 50-letniego Żyda, czarnego, średniego wzrostu, krępej budowy, który po wyzwoleniu "Gęsiówki" był jednym z kucharzy... Dostał on od władz AK fałszywe dokumenty na nazwisko aryjczyka - Karola Kucharka. Na lewym przedramieniu miał on wytatuowany numer obozowy... Kpt. dr. "Brom" wyciął mu skórę z tym numerem, zaszył ranę i założył gipsowy opatrunek. Karol Kucharek , "aryjczyk", pojechał z nami i z całym transportem powstańców - jeńców do obozu w Zeithain bei Mühlberg Stalag IV B(...)"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter