Pseudonim:
"Pożniak"
Data urodzenia:
1917-06-08
Data śmierci:
1998-04-29
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Petersburg
Imiona rodziców:
Józef - Wanda
Wykształcenie do 1939 r.:
Naukę rozpoczął w Szkole Ćwiczeń przy Seminarium Nauczycielskim w Wejherowie. Równocześnie związany z harcerstwem; uczestniczył w Zlocie Pomorskiej Chorągwi Harcerzy. Po przeprowadzce z rodzicami do Gdyni kontynuował naukę w polskim gimnazjum w Gdańsku. Po zdaniu matury w 1937 r. zamustrował się na s/s "Pułaski” i wypłynął w rejs do Ameryki. Po powrocie z rejsu podjął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto
Oddział:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - kompania por. "Lodeckiego"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki:
222132
Losy po wojnie:
Wrócił do kraju w 1946 r. - dokończył studia, pracował w budownictwie wodno-inżynieryjnym. Początkowo w gdańskiej Hydrobudowie, a następnie we Włocławku. Aktywny społecznie, uczestniczył w zbiórkach Kręgu Byłych Harcerzy Wolnego Miasta Gdańska i spotkaniach koleżeńskich uczniów gdańskiego gimnazjum Macierzy Szkolnej. Działał też w organizacjach kombatanckich, był inwalidą wojennym II grupy.
Miejsce śmierci:
Włocławek, pochowany na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter