Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1924-01-02
Data śmierci:
1997-08-04
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie do 1944 r.:
Ukończył na tajnych kompletach Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie w 1942 r., następnie podjął naukę na Wydziale Elektrotechnicznym Państwowej Szkoły Budowy Maszyn - działającej jawnie w miejsce Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie, pracując jednocześnie w Wytwórni Silników Elektrycznych "Škoda".
Oddział:
Armia Krajowa - przydział nieznany
Warszawski Korpus Armii Krajowej:
8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XVIII-C Markt-Pongau
Numer jeniecki:
105257
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu obozu i przejściu do Szwajcarii został wcielony do 2. Dywizji Strzelców Pieszych pod dowództwem gen. Prugar-Ketlinga. W 1945 r. znalazł się we Francji, gdzie przez rok studiował matematykę na Uniwersytecie w Lille. W 1946 r. powrócił do kraju i podjął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1951 r. W 1948 r. rozpoczął pracę w Biurze Projektowania Urządzeń Elektrycznych (BPUE) w Warszawie, które w 1955 r. stało się Zakładem Konstrukcji Urządzeń i Maszyn Elektrycznych Instytutu Elektrotechniki (IEl). Z Instytutem Elektrotechniki był związany do końca życia. Opublikował ponad 350 artykułów i prac naukowych, był autorem ponad 1000 omówień i streszczeń artykułów z czasopism zagranicznych zamieszczanych zwykle w Przeglądzie Elektrotechnicznym i Wiadomościach Elektrotechnicznych. Zajmował się zagadnieniami automatyki napędu elektrycznego, a w ostatnim okresie życia problematyką energetyki odnawialnej (elektrownie wiatrowe). Pisywał także artykuły dotyczące zagadnień ogólnych (m.in. historii techniki, problematyki związanej z etyką środowisk naukowych, ochrony środowiska naturalnego)
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter