Pseudonim:
"Szczepański"
Data urodzenia:
1902-02-05
Data śmierci:
1987-06-17
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Szczepan - Franciszka
Udział w kampanii wrześniowej:
Uczestnik walk we wrześniu 1939 roku - przydział bojowy do Twierdzy Modlin. Po kapitulacji uniknął niewoli
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód Śródmieście-Południe "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - kwatermistrzostwo
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Po powstaniu wzięty do niewoli. Przebywał najprawdopodobniej w Stalagu X B w Sandbostel (nie zachowały się żadne dokumenty, dane jedynie na podstawie relacji Konrada Donau - Szpindlera, który przekazał rodzinie Kazimierza Gello informację, że podczas pobytu w niewoli przebywał razem z nim w jednym baraku. Po kilku tygodniach utracił kontakt z kolegą, przypuszcza się więc, że Kazimierz Gello został przetransportowany z obozu w Sandbostel do innego obozu na terenie Bawarii, Austrii lub Jugosławii).
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne w oparciu o relację żołnierzy 3. batalionu pancernego "Golski" - sierż. Konrada Donau - Szpindlera ps. "Konrad" i kpr. Jana Tomaszewskiego ps. "Jankowski"
Publikacje:
Eligiusz Bruliński „Trzeci Batalion Pancerny AK Golski”
Kazimierz Gello Pseudonim: "Szczepański" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Kazimierz Gello "Szczepański" na zdjęciu z żoną Jadwigą i synem Mieczysławem (rocznik 1933). Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej w sierpniu 1939 r.  Fot. z archiwum rodzinnego Tomasza Rogozińskiego.

Kazimierz Gello "Szczepański" na zdjęciu z żoną Jadwigą i synem Mieczysławem (rocznik 1933). Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej w sierpniu 1939 r. Fot. z archiwum rodzinnego Tomasza Rogozińskiego.

Fotografia z Powstania Warszawskiego - pogrzeb jednej z sanitariuszek batalionu "Golski" na podwórzu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Lwowskiej 12. Według rozpoznania dokonanego na prośbę rodziny przez żołnierza 3 Baonu Pancernego AK "Golski" p. Konrada Donau - Szpindlera pierwszą osobą stojącą po lewej stronie jest  kpr. Kazimierz Gello "Szczepański". Fot. udostępnił p. Tomasz Rogoziński. Dane na podstawie  relacji żołnierzy bat. "Golski", w zbiorach MPW   ww. zdjęcia oraz opisu tegoż ujęcia.

Fotografia z Powstania Warszawskiego - pogrzeb jednej z sanitariuszek batalionu "Golski" na podwórzu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Lwowskiej 12. Według rozpoznania dokonanego na prośbę rodziny przez żołnierza 3 Baonu Pancernego AK "Golski" p. Konrada Donau - Szpindlera pierwszą osobą stojącą po lewej stronie jest kpr. Kazimierz Gello "Szczepański". Fot. udostępnił p. Tomasz Rogoziński. Dane na podstawie relacji żołnierzy bat. "Golski", w zbiorach MPW ww. zdjęcia oraz opisu tegoż ujęcia.

Kazimierz Gello "Szczepański" - zdjęcie powojenne.Fot. z archiwum rodzinnego Tomasza Rogozińskiego.

Kazimierz Gello "Szczepański" - zdjęcie powojenne.Fot. z archiwum rodzinnego Tomasza Rogozińskiego.

Nasz newsletter