Pseudonim:
"Żak"
Data urodzenia:
1925-05-10
Data śmierci:
-
Funkcja:
p.o. dowódcy drużyny
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Jabłonna
Imiona rodziców:
Stanisław - Michalina
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od wiosny 1942 r.; żołnierz Armii Krajowej. Przeszedł szkolenie ogólnowojskowe i strzeleckie, podczas którego zapoznał się z budową i działaniem broni palnej. Uczestniczył w dwóch akcjach zdobywania broni na Niemcach przeprowadzonych w Legionowie. Przydział w lipcu 1944 r. - VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - I batalion - 4. kompania - pluton 710 - 4. drużyna.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - I batalion - 4. kompania - pluton 710 - 4. drużyna - p.o. dowódcy drużyny.
Szlak bojowy:
Legionowo. Po godzinie "W" 1.08.1944 r. wraz z niepełnym plutonem obsadził rejon torów kolejowych w kierunku Chotomowa, na wysokości wylotów ul. Głowackiego i Mickiewicza. Wobec braku broni maszynowej i przeciwpancernej pod wieczór pluton został wycofany do Legionowa, gdzie w następnych dniach jego żołnierze zostali zdemobilizowani.
Losy po Powstaniu:
Po demobilizacji powrócił do domu w Legionowie, do którego pod koniec października 1944 r. wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Po wejściu sowietów nie kontynuował działalności konspiracyjnej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Kazimierz Rydzyński - zdjęcie z 1942 r.

Kazimierz Rydzyński - zdjęcie z 1942 r.

Kazimierz Rydzyński - zdjęcie współczesne

Kazimierz Rydzyński - zdjęcie współczesne

Nasz newsletter