Pseudonim:
"Sawa"
Data urodzenia:
1915-04-08
Data śmierci:
1944-08-08
Funkcja:
dowódca placówki
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 195 Miejsce: 53
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia :
Czepielin
Imiona rodziców :
Antoni - Stanisława z domu Polkowska
Przebieg służby wojskowej i udział w kampanii wrześniowej:
1.01.1938 r. został powołany do odbycia służby wojskowej. 1 września 1939 r. miał zostać zwolniony do cywila. We wrześniu 1939 roku brał czynny udział w walkach. Według wspomnień jego żony służył jako radiotelegrafista (brak bliższych informacji na temat jego jednostki). Wzięty do niewoli pod Tarnopolem, trafił do Stalagu V B Villingen oraz do Stalagu XVII A Kaisersteinbruch, numer jeńca 38315. Skierowany do miejscowości Shwarzwald w Niemczech, gdzie pracował przymusowo w gospodarstwie rolnym. W 1942 udało mu się powrócić do okupowanej Polski.
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Żelazna 61 m. 14
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Chrobry II" - 3. kompania*
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ 8 sierpnia 1944 r. podczas obrony placówki Izby Skarbowej przy ul. Lindleya
Odznaczenia:
Pośmiertnie wnioskowany do odznaczenia Krzyżem Walecznych - rozkaz Komendy Okręgu nr 28
Informacje dodatkowe:
2.08.1944 r. został dowódcą oddziału złożonego z siedemnastu ludzi. Pluton został sformowany przez rtm. Witolda "Witolda" Pileckiego i Jana "Janka" Redzeja. Małżonka wspomina, że odwiedził ją dzień przed śmiercią, 7 sierpnia, gdy ukrywała się przy ulicy Żelaznej. Przed wojną pracował w firmie transportowej. Wraz z żoną Władysławą i synem Tadeuszem mieszkał w Warszawie przy ulicy Krochmalnej, a następnie przy ul. Żelaznej.
Uwagi:
* Jako żołnierz figuruje zarówno w spisach 1. jak i 3. kompanii batalionu "Chrobry II"
Źródła :
MPW-baza uczestników PW, PCK - kartoteka. Informacje dotyczące niewoli po kampanii wrześniowej 1939 - Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu - Sygnatura: WAST-St.VB,l.53
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter