Kazimierz Stańczyk-Pawłowski

Pseudonim:
"Kończyc II"
Data urodzenia:
1924-11-02
Data śmierci:
1947-01-15
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Jan - Apolonia z domu Gozdek
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Student Wyższej Szkoły Handlowej w Łodzi. W październiku 1946 r. założył organizację podziemną, której nadał nazwę "Narodowe Siły Zbrojne - Komenda Oddziału Dywersyjno-Wywiadowczego, Okręg X”. Został jej dowódcą pod ps. "Kończyc II". Pierwszą akcję zaplanowaną na początek listopada, przeprowadzono w celu zdobycia środków na działalność podziemną. Podczas napadu na Bank Handlowy w Wałbrzychu (6.11.1946) aresztowano większość członków grupy. Proces przeprowadzony w trybie doraźnym odbył się w siedzibie Komendy Powiatowej MO w Wałbrzychu. Skazany 7.12.1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu za działalność w Narodowych Sił Zbrojnych oraz napad na Narodowy Bank Polski w Wałbrzychu.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Stracony w Więzieniu Nr I przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu, kilka dni po egzekucji swoich kolegów. Ze względu na stan zdrowia lekarz wnioskował o odroczenie egzekucji. Po sześciu dniach Stańczyka-Pawłowskiego wyniesiono na noszach na miejsce straceń i tam leżącego zastrzelono.
Źródła:
IPN - Wrocław; Akta sprawy Sr-1440/46 przeciwko Zbigniewowi Gromadzkiemu i in., OBUiAD Wr.; Akta nadzoru:W53 - Kazimierza Stańczyka-Pawłowskiego, OBUiAD Wr.; Akta śledcze w sprawie Zbigniewa Gromadzkiego i in., sygn. 131/46, OBUiAD Wr.; Charakterystyka bandy terrorystyczno-rabunkowej o zabarwieniu NSZ, sygn. F-69, OBUiAD Wr.; Informator MSW, s. 110.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter