Kazimierz Eustachy Wróblewski

Pseudonim:
"Sęp"
Data urodzenia:
1920-05-25
Data śmierci:
2014-12-30
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Tadeusz - Eliza z domu Proce
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 10 kwietnia 1941 - VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1670 - pluton 1671
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Obrońców 26 m.3
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon - zgrupowanie 1670 - pluton 1671
Szlak bojowy:
Praga - ujęty przez Niemców jako cywil 15.08.1944 r. Udało mu się zbiec z transportu więźniów w pobliżu Milanówka. Znalazł schronienie w Grodzisku Mazowieckim u swojej matki chrzestnej.
Losy po wojnie:
Po wojnie założyciel i długoletni członek Zarządu i rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich Sekcji Chłodnictwa i Klimatyzacji. Odznaczony Złotą Odznaką Honorową SIMP. Były ekspert ONZ i członek Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa w Paryżu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal za Warszawę, Krzyż Armii Krajowej.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Stare Powązki, w grobie rodzinnym
Informacje dodatkowe:
Gdy wybuchła II wojna światowa był po maturze i rozpoczynał studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W czasie okupacji kontynuował naukę w Wyższej Szkole Budowy Maszyn Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda. W Powstaniu w zgrupowaniu „Lechity” (Stanisława Karolewskiego). Walczył na ulicy Tarchomińskiej i Ząbkowskiej. 1 sierpnia wraz z żołnierzami ze swojego oddziału zniszczył dwa czołgi na ulicy Tarchomińskiej.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 05.01.2015
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. AR MPW

Fot. AR MPW

Fot. Archiwum Historii Mówionej

Fot. Archiwum Historii Mówionej

Nasz newsletter