Pseudonim:
"Barbara"
Data urodzenia:
1921-12-21
Data śmierci:
2002-04-22
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców :
Henryk Rudolf - ...
Wykształcenie do 1944 r. :
Absolwentka Prywatnej Żeńskiej Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie. Studentka Wydziału Socjologii Wolnej Wszechnicy.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 :
Podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 r. w dn. 4-14 IX 1939 była członkiem drużyn ratowniczych Społecznego Pogotowia Technicznego Obywateli m. st. Warszawy, pełniąc funkcje ratownicze podczas odkopywania zburzonych i zawalonych domów. Inicjatorami powstania tego Pogotowia byli profesorowie Politechniki Warszawskiej - prof. Bohdan Pniewski (1897-1965) i prof. Marian Lalewicz (1876-1944, architekt, w czasie okupacji uczestniczył w tajnym nauczaniu studentów architektury, od 1942 wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej. Rozstrzelany przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 wraz z ok. 200 innymi osobami w egzekucji przy ul. Dzikiej 17 - przyp. red.]. Od 15 do 27 września 1939 roku Konstancja de Phull pełniła rolę sanitariuszki-pielęgniarki na Oddziale II Szpitala im. Dzieciątka Jezus w Warszawie. Ciężko ranna podczas bombardowania szpitala w dniu 27.09.1939 roku na okres trzech miesięcy została wyłączona z jakichkolwiek dalszych działań.
Pseudonimy:
"Duża", "Barbara"
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód „Radwan” (Śródmieście) - Podobwód ”Sławbor„ (Śródmieście-Południe) - sztab. W dniach 1-7 sierpnia 1944 pełniła funkcję łączniczki zgrupowania ”Kryska„. Po przejściu do Śródmieścia od 7 sierpnia 1944 do końca Powstania pełniła funkcję młodszej komendantki plutonu łączności w batalionie ”Miłosz"
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków - Śródmieście Południe
Losy po wojnie:
Aresztowana po wojnie przeszła ciężkie śledztwo w X Pawilonie płk. Różańskiego w więzieniu mokotowskim.
Nazwisko po mężu :
Konstancja Rakowska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Centralny w Szczecinie, kwatera 18A, rząd 1, grób 1B
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec - Henryk de Phull, (ur.17 lipca 1891 w Warszawie - zmarły 11 listopada 1959 w Szczecinie), syn Eugeniusza i Anny Wilhelminy z d. Ewest, był absolwentem Gimnazjum Stanisława Staszica w Warszawie i Wyższej Szkoły Rolniczej w Warszawie. Henryk de Phull jako ochotnik w szeregach 5 pułku ułanów WP brał udział w odsieczy Lwowa w latach 1919-1920. Był agronomem, członkiem Korporacji Akademickiej Jagiellonia w Wiedniu, właścicielem majątku Franksztyn i dyrektorem warszawskiej Fabryki Ultramaryny przy ul. Solec 39 (fabryka Setzer & Werner). Kawaler Dyplomu Zasługi i Złotej Odznaki ZPKA. Pochowany został w Szczecinie.
Uwagi :
Według relacji Konstancji Rakowskiej z domu de Phull (mps, Szczecin, styczeń 1979) za udział w Powstaniu Warszawskim w dniu kapitulacji została odznaczona Krzyżem Walecznych, jednak w swojej dokumentacji nie posiadała formalnego potwierdzenia tego faktu. Członkini ZBoWiD w szczecinie, zaświadczenie z 24.09.1976 i legitymacja ZBoWiD (nr 16899/40) wydane przez Zarząd Wojewódzki ZBoWiD w Szczecinie
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, baza nekrologów, wymieniana w książce Marii Ginter "Pół wieku wspomnień", Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (kpbc.umk.pl) - materiały Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, w tym "Ankieta udziału Platerek w Ruchu Oporu" przekazana przez p. Ewę Krasnowolską z domu Orlikowską ps. „Ewa", "Maria”. Pożegnanie: Konstancja Rakowska SPOCZYWAJ W POKOJU, "RUDY" GW, Gazeta Stołeczna nr 111, wydanie z dnia 14/05/2002, str. 12, autor Jerzy Zygmunt „Sienkiewicz” ps. „Rudy” (1927-2014) uwaga! we wspomnieniu podano inny pseudonim: Konstancja Rakowska z domu de Phull była żołnierzem Armii Krajowej ps. "Kota". Pseudonim podawany w aktach przez Konstancję de Phull - "Barbara".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter