Pseudonim:
"Kali"
Data urodzenia:
1927-03-16
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edward - Maria z domu Gałecka
Wykształcenie do 1944 r. :
Była uczennicą szkoły powszechnej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W okresie okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach w dawnej szkole żeńskiej Haliny Gepnerówny przy ul. Moniuszki 8. Zgodnie z prawem okupacyjnym dawne gimnazjum zostało zamienione na szkołę zawodową, jednak pod przykrywką nauki szycia kapeluszy, prowadzono w szkole tajne nauczanie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion „Parasol” - 3. kompania. Do konspiracyjnego harcerstwa została wprowadzona przez koleżanki szkolne: Grażynę Wiśniewską „Halszka” (po mężu Czyżewską) i Annę Złoch (Mizikowską). Z koleżankami ze szkoły tworzyły zastęp Pędziwiatrów, prowadzony przez zastępową Hannę Dardę „Alę”. W styczniu 1944 r. „Ala” została zatrzymana przez Niemców na ulicy w okolicy godziny policyjnej mając przy sobie teczkę pełną prasy konspiracyjnej. Została przewieziona na Pawiak, była przesłuchiwana w Al. Szucha i została ciężko pobita, jednak nikogo nie wydała. Została rozstrzelana na 3 lutego 1944 r. Po jej śmierci zastęp „Pędziwiatrów” przestał istnieć, wówczas koledzy z Oddziałów Bojowych zaproponowali Krystynie, by przeszła do „Parasola". Jednym z nim był Bogdan Czarnecki „Mors”.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Czackiego 10
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 3. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Wyszła z ludnością cywilną
Nazwisko po mężu :
Krystyna Mikołajczyk
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec Edward Biernacki był malarzem grafikiem, starszy brat Bolesław Biernacki (ur. 06.11.1921) był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. Bolesław w marcu 1941 roku został aresztowany przez Niemców, był przesłuchiwany w Al. Szucha i więziony na Pawiaku. Po śledztwie został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz (data osadzenia 6.04.1941), gdzie zmarł w lipcu 1941 r. Informacja o jego śmierci przyczyniła się także do przedwczesnej śmierci ojca Edwarda Biernackiego, który niebawem zmarł na serce. Około rok po śmierci Bolesława młodszy brat Krystyny, Leszek Biernacki (ur.1927), który według relacji siostry pragnął pomścić starszego brata, przyłączył się do ruchu oporu (prawdopodobnie w szeregach Armii Krajowej) i ślad po nim zaginął. Natomiast Bolesław Biernacki po wojnie został uznany za zmarłego przez Sąd dn. 9-05-1946 r. (źródło: Archiwum Historii Mówionej: relacja Krystyny Mikołajczyk z d. Biernackiej ps. Kali, Księga Pamięci. Transporty Polaków z Warszawy do KL Auschwitz 1940-1944. T. I, 2000, Warszawa Oświęcim).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej: relacja Krystyny Mikołajczyk z d. Biernackiej ps. Kali
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter