Pseudonim:
"Adaś"
Data urodzenia:
1923-04-06
Data śmierci:
1944-08-17
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec sanitarny
Miejsce urodzenia:
Alto de Serra w stanie Parana - Brazylia.
Imiona rodziców:
Leon - Matylda Łachwa
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1928 r. przyjechała z rodzicami do Polski. W latach okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach, kończyła Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, rozpoczęła studia na Wydziale Medycznym tajnego UW.
Praca w okresie 1939-1944:
Pracowała jako praktykantka (pomoc medyczna), początkowo w Szpitalu Dzieciątka Jezus, następnie w Szpitalu Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz Armii Krajowej - brak bliższych informacji.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - kompania "Zemsta" - I pluton. Do kompanii dołączyła na Woli 2.08.1944 r. nie mogąc dotrzeć do swojego macierzystego oddziału.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa na ul. Przebieg 1/3 ratując rannego. Po wojnie odnaleziona, ekshumowana i pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter