Pseudonim:
"Stokrotka"
Data urodzenia:
1921-01-01
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Anna z domu Grzęda
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od czerwca 1943 r. - wprowadzona przez swojego brata, Sylwestra ps. Tygrys". Przysięgę składała przed por. "Lidzkim" (Eugeniusz Czarnowski) w willi przy ul. Igańskiej 5. Jako łączniczka przenosiła meldunki i rozkazy na terenie 3. Rejonu (Grochów) VI Obwodu Praga Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Uczestniczyła także w kolportażu prasy podziemnej, transporcie broni, granatów, leków i środków opatrunkowych oraz prowiantu dla żołnierzy podziemia.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Krypska 39/2 (Sierociniec).
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon
Szlak bojowy:
Praga.
Odniesione rany:
Ranna ok. 4-5 sierpnia 1944 r. odłamkami granatnika w lewą rękę i nogę, kontuzjowana w głowę. Opatrzona w pomieszczeniu gospodarczym Szpitala Przemienienia Pańskiego.
Losy po wojnie:
Pracowała w warszawskim przedsiębiorstwie "Metro", następnie w "Artosie" i "Estradzie". Po wyjeździe na Wybrzeże była recepcjonistką w hotelach firmy "Kąpielisko Morskie Sopot". W latach 60. ujawniła działalność w AK i udział w Powstaniu Warszawskim.
Odznaczenia:
Medal Wojska (dwukrotnie 15.08.1948), Krzyż Armii Krajowej (11.01.1981).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Krystyna Pejsz w latach okupacji.

Krystyna Pejsz w latach okupacji.

Nasz newsletter