Pseudonim:
"Sonia"
Data urodzenia:
1926-03-13
Data śmierci:
2021-09-04
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Janina z domu Kurpiewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Hoża 57 m.4
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żubr" - poczet dowódcy
Szlak bojowy:
Żoliborz
Odniesione rany:
Ranna 5.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow, Lazaret Gross Lübars, następnie obóz pracy w Kirchmöser.
Numer jeniecki:
46595
Losy po wyzwoleniu:
Oswobodzona przez 1 Dywizję Pancerną gen. Maczka, pracowała dla niej jako telefonistka i świetliczanka. W roku 1947 trafiła do Anglii. Po pewnym czasie podjęła studia ekonomiczne oraz pracę zawodową jako kelnerka. W 1952 roku wyjechała wraz z mężem i małą córką do USA. Osiedlili się w Wisconsin. Krystyna została członkiem Polish National Alliance. Aż do emerytury pracowała w Olimpic Club jako menager. Od samego początku podjęła także działalność w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów, kole Byłych Żołnierzy AK, którego jest od 19 grudnia 2009 była prezesem.
Nazwisko po mężu:
Chciuk
Miejsce śmierci :
San Francisco, USA
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-zbiory: P/8439/15: numer jeniecki na drewienku ze Stalagu XI A 46 595), należący do ofiarodawczyni, p. Krystyny Chciuk „Sonia”, odpis zaświadczenia tymczasowego wystawionego na pseudonim "Sonia" oraz imię Krystyna (łączniczka), z dn. 09.08.1944, poświadczającego przynależność do AK, przydział służbowy oraz upoważniającego do noszenia opaski z numerem 211. Informację o śmierci przekazały na portalach społecznościowych: Chorągiew Harcerzy USA - ZHP, Polish Club of San Francisco i p. G. Chciuk-Niemiec. MPW-kontakt: p. Adam Czernis
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter