Powrót do biogramów

Krystyna
Rodziewicz

Pseudonim
"Kasia"
Data urodzenia
1927-12-15
Data śmierci
1978-01-01
Stopień
łączniczka
Stopień
strzelec - plutonowy
Miejsce urodzenia
Brusów województwo Lubelskie
Imiona rodziców
Leonard - Zofia z domu Danysz
Wykształcenie do 1944 r.
Przed wojną uczennica Szkoły Powszechnej przy ul. Narbutta 14. Podczas okupacji kontynuuje naukę w Prywatnej Żeńskiej Szkole Handlowej H.H. Chankowskiej mieszczącej się przy ul. Marszałkowskiej 154 (w pobliżu pl. Unii Lubelskiej). Szkoła stanowiła jedynie "szyld" dla niemieckich władz okupacyjnych, pod którym odbywały się normalne lekcje i działało tajne harcerstwo.
Udział w konspiracji 1939-1944
Do Szarych Szeregów trafiła w 1943 r. wraz z koleżankami ze szkoły Chankowskiej, wprowadzona przez swoją nauczycielkę p. Milewską. Jej sekcja szkoli się w zakresie łączności, topografii, przechodzi szkolenie sanitarne (z praktyką w Szpitalu Maltańskim przy ul. Senatorskiej 42), ogólno-wojskowe i strzeleckie. Szkolenie kończy się ćwiczeniami terenowymi w Lesie Kabackim, egzaminem i przysięgą. W ramach Armii Krajowej otrzymuje przydział do V Oddziału Komendy Głównej AK - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna).
Oddział
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna "15-K", "24-K", "55-K", "25-K", "49")
Szlak bojowy
Śródmieście Południe - Śródmieście Północ. Godzina "W" zastaje ją wraz z sekcją łączniczek w lokalu przy ul. Hożej. W ciągu kolejnych tygodni roznosiła meldunki i rozkazy Komendy Głównej z jej siedziby w gmachu PKO po terenie Śródmieścia Północnego i Południowego, często pokonując przekop w Alejach Jerozolimskich, będący pod dwustronnym ostrzałem. Ochotniczo chodziła także do browaru przy ul. Prostej po jęczmień - pod koniec września podstawowe wyżywienie ludności i powstańców w Śródmieściu.
Odznaczenia
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, następnie w Stalagu 344 (318) Lamsdorf i Stalagu VI-C Oberlangen. Obóz został wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Numer jeniecki
106351
Losy po wojnie
Po wyzwoleniu, przez Holandię dociera do Anglii, gdzie w stopniu plutonowego wstępuje do oddziałów pomocniczych RAF. tam też zdaje maturę. Do Polski wraca w 1947 r. i rozpoczyna studia medyczne w Warszawie. Po studiach pracuje jako lekarz. W 1948 r. wychodzi za mąż za Józefa Zandberga, z którego związku w 1949 r. rodzi się syn Piotr (zm. w 2003 r.)
Miejsce śmierci
Warszawa, pochowana w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródzieńskim
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram