Powrót do biogramów

Krystyna
Zachwatowicz

Pseudonim
"Czyżyk"
Data urodzenia
1930-05-16
Data śmierci
-
Stopień
łączniczka
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Jan - Maria Chodźkówna
Wykształcenie
Uczennica Szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie
Oddział
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa
Dzielnica
Śródmieście Południe
Losy po wojnie
Scenograf teatralny i filmowy. W 1949 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Początkowo studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, jednak w trakcie nauki przeniosła się do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. W 1952 r., po uzyskaniu dyplomu na UJ, dostała się do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 1954 r. studiowała w pracowni scenografii prof. Karola Frycza. W 1958 r. obroniła się i zaangażowała do Teatru im. Aleksandra. Od 1958 r. do lat 70. związana z „Piwnicą pod Baranami”. Zagrała także w kilku filmach Andrzeja Wajdy - m.in. Hankę w „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza”, Kazię w „Pannach z Wilka” i matkę Witka w „Kronice wypadków miłosnych”. Prywatnie żona Andrzeja Wajdy.
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal "Cracoviae Merenti - Zasłużeni dla Krakowa"; (wspólnie z Andrzejem Wajdą , 1995 r.)
Informacje dodatkowe
Jest wnuczką prof. Witolda Chodźki, lekarza i ministra zdrowia publicznego. Jej ojciec prof. Jan Zachwatowicz był znanym architektem i konserwatorem, w czasie wojny działał w Delegaturze Rządu na Kraj, m.in. kierując pracami mającymi przygotować służby konserwatorskie do pracy po wojnie. Po wojnie Jan Zachwatowicz był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta.
Nazwisko po mężu
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram