Pseudonim:
"Czyżyk"
Data urodzenia:
1930-05-16
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Maria Chodźkówna
Wykształcenie:
Uczennica Szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie
Oddział:
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po wojnie:
Scenograf teatralny i filmowy. W 1949 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Początkowo studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, jednak w trakcie nauki przeniosła się do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. W 1952 r., po uzyskaniu dyplomu na UJ, dostała się do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 1954 r. studiowała w pracowni scenografii prof. Karola Frycza. W 1958 r. obroniła się i zaangażowała do Teatru im. Aleksandra. Od 1958 r. do lat 70. związana z „Piwnicą pod Baranami”. Zagrała także w kilku filmach Andrzeja Wajdy - m.in. Hankę w „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza”, Kazię w „Pannach z Wilka” i matkę Witka w „Kronice wypadków miłosnych”. Prywatnie żona Andrzeja Wajdy.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal "Cracoviae Merenti - Zasłużeni dla Krakowa"; (wspólnie z Andrzejem Wajdą , 1995 r.)
Informacje dodatkowe:
Jest wnuczką prof. Witolda Chodźki, lekarza i ministra zdrowia publicznego. Jej ojciec prof. Jan Zachwatowicz był znanym architektem i konserwatorem, w czasie wojny działał w Delegaturze Rządu na Kraj, m.in. kierując pracami mającymi przygotować służby konserwatorskie do pracy po wojnie. Po wojnie Jan Zachwatowicz był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta.
Nazwisko po mężu:
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Krystyna Zachwatowicz "Czyżyk". Fot. powojenna.

Krystyna Zachwatowicz "Czyżyk". Fot. powojenna.

Nasz newsletter