Krystyna Janina Zglinicka

Pseudonim:
"Szczara"
Data urodzenia:
1925-12-25
Data śmierci:
2003-02-27
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Maria z domu Tarnowska
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 2. kompania - patrol sanitarny.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka; zasłużony pedagog, wicedyrektor szkół handlowych, wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania. Autorka książki "Wspomnienia z Powstania Warszawskiego. W Śródmieściu Południowym" (t.1 i 2, Oficyna Wydawnicza "Adiutor", Warszawa 1995) oraz "Na kompletach i na barykadach" - wydana w 50 Rocznicę Powstania Warszawskiego - wspólnie z Januszem Ostrowskim (Agencja "Stanfud", Warszawa 1994). Autorka i organizator wieloletniego cyklu spotkań z młodzieżą w szkołach - temat: Powstanie Warszawskie.
Nazwisko po mężu:
Krystyna Ostrowska - wyszła za mąż za Janusza Ostrowskiego z batalionu "Iwo"
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej (Nr. 12044)
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sanitariuszka Krystyna Zglinicka-Ostrowska "Szczara" (1925-2003). Fot. archiwum rodzinne

Sanitariuszka Krystyna Zglinicka-Ostrowska "Szczara" (1925-2003). Fot. archiwum rodzinne

Nasz newsletter