Krzysztof Maciej Zarzecki

Pseudonim:
"Robert"
Data urodzenia:
1926-05-31
Data śmierci:
2019-07-18
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Zakopane *

patrz: "Uwagi"

Imiona rodziców:
Zygmunt - Irena z domu Orłowska
Wykształcenie do 1944 roku:
W 1939 roku ukończył szkołę powszechną w Warszawie, w 1944 zdał maturę na tajnych kompletach.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Wojskowa Służba Ochrony Powstania (WSOP) - 2. Rejon - zgrupowanie (II batalion) WSOP "Narew" - 22. kompania WSOP
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Szkolna 4 m.6
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-1 - III pluton
Szlak bojowy:
Mokotów
Odniesione rany:
Ranny 15.08.1944 na ul. Szustra.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony przez Brytyjczyków w maju 1945 r.
Numer jeniecki:
221737
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu przebywał w obozie dla byłych jeńców w Delmenhorst. Studia rozpoczął na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn.
Losy po wojnie:
We wrześniu 1946 roku powrócił do Polski, gdzie studiował filologię polską i angielską na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom - 1951). W roku 1950 zadebiutował na łamach prasy jako publicysta. W latach 1952-1955 był redaktorem w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, a od 1955 do 1963 roku pracował jako kierownik redakcji przekładowej Państwowego Wydawnictwa „Iskry”. W latach 1963–1965 przebywał w USA jako stypendysta studium pisarskiego Uniwersytetu Iowa. Po powrocie do kraju prowadził m.in. kursy języka angielskiego przy Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie. Od roku 1976 był kierownikiem Redakcji Anglosaskiej w Państwowym Instytucie Wydawniczym w Warszawie. Był także autorem wyboru antologii opowiadań amerykańskich, tłumacz literatury amerykańskiej (m.in. Erskine Caldwella, Johna Dos Passosa, czy Trumana Capote’a). Mieszkał w Warszawie i Toronto w Kanadzie.
Odznaczenia :
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978)
Informacje dodatkowe:
Był synem Zygmunta Zarzeckiego, inżyniera budowlanego i Ireny z domu Orłowskiej, księgowej. Żonaty był z tłumaczką literatury pięknej Ireną Harasimowicz-Zarzecką.
Źródła:
Krzysztof Zarzecki, Rocznik 1926, Kronika nie tylko rodzinna, cz. II w: "Powstaniec Warszawski" Biuletyn Informacyjny Związku Powstańców Warszawskich, nr 3(97) 2019, str. 88 - 108, nekrolog prasowy, data emisji 20.07.2019 oraz: "Powstaniec Warszawski" Biuletyn Informacyjny Związku Powstańców Warszawskich, nr 3(97) 2019, str. 121 - Odeszli na Wieczną Wartę"

Inne: Baza uczestników Powstania Warszawskiego"

. MPW-kontakt: p. Małgorzata Żakowska, siostrzenica Powstańca
Uwagi:
* W kartotece ogólnej Biura Informacji i Poszukiwań PCK oprócz podawanego w większości zapisów miejsca urodzenia Warszawa w jednej z kart podano, że miejscem urodzenia K. Zarzeckiego było Zakopane. Jak się okazuje, K. Zarzecki urodził się w w szpitalu na Bystrym w Zakopanem, gdzie jego rodzina mieszkała w okresie międzywojennym, jednak jako miejsce urodzenia Zarzeckiego wpisano mu w metryce Warszawę.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

PCK-kartoteka

Nasz newsletter