Lech Stanisław Białkowski

Pseudonim:
"Robinson"
Data urodzenia:
1932-04-05
Data śmierci:
1984-06-11
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 2. kompania "Szare Szeregi" - pluton 165 - ochotnik, dołączył w sierpniu 1944 r.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, udało mu się zbiec z transportu do Pruszkowa. Schronił się w podwarszawskiej wsi Nowa Wola
Losy po wojnie:
Do Warszawy powrócił w 1945 roku. W Warszawie kontynuował naukę. Pracował przy m. in.przy odbudowie Mostu Poniatowskiego, a następnie w prywatnym warsztacie swojego ojca mieszczącym się przy ul.Złotej (na miejscu późniejszego kina Relax). W wieku lat 18 uległ ciężkiemu wypadkowi (zderzenie ciężarówki z tramwajem), a następnie przeszedł dwuletni okres leczenia i rehabilitacji. W 1969 r ukończył studia mechaniczne na Politechnice Warszawskiej. Pracował m.in. w "Zelmocie", "Bistypie", "Mostostalu", Zakładach Ortopedycznych. Współtwórca wielu patentów z zakresu konstrukcji mechanicznych. Od 1959 roku żonaty z Barbarą Liwińską. Miał dwoje dzieci i liczne wnuki. Za udział w Powstaniu Warszawskim odznaczony KW.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł w w szpitalu w Kozienicach dnia 11.06.1984 roku w wyniku ciężkich obrażeń, których doznał podczas wypadku samochodowego 13.04.1984 roku.
Źródła:
Archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter