Powrót do biogramów

Lech Andrzej
Domasłowski

Pseudonim
"Żbik"
Data urodzenia
1924-11-24
Data śmierci
1944-09-15
Stopień
-
Pozycja na murze pamięci
Kolumna: 71 Miejsce: 10
Stopień
starszy strzelec
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Feliks - Stanisława z d. Katner
Udział w konspiracji 1939-1944
Szare Szeregi (Grupy Szturmowe)
Adres przed Powstaniem
Warszawa, ul. Grójecka 3
Oddział
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek” - IV pluton
Szlak bojowy
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Okoliczności śmierci
Zaginął - Wilanowska róg Czerniakowskiej. Ostatni raz widziany 15 września 1944 r. na Górnym Czerniakowie w rejonie ul. Okrąg 2 . W tym dniu st.strzelec Lech Domasłowski "Żbik" wyszedł z patrolem w składzie: pchor. Feliks Dziak "Fied", plut. Henryk Pawłowski "Krzyk" i inni, z zadaniem wyciągnięcia zwłok poległego w nocy z 14 na 15 września por. Andrzeja Romockiego "Morro" (ul. Solec róg Wilanowskiej). Patrol ten (tj. żaden z ludzi) z zadania nie powrócił. Uznani zostali jako polegli.
Informacje dodatkowe- losy rodzin
Przyjaciel Janka Andersa "Gryfa". Inny pojawiający się przydział : Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - 5. kompania. Syn Feliksa Domasłowskiego, urzędnika Ministerstwa Spraw Wojskowych i Stanisławy z d. Katner. Dzieciństwo spędził w Warszawie. W 1938 r. , w związku z zatrudnieniem ojca jako urzędnika w Komisariacie Generalnym RP w Wolnym Mieście Gdańsku rodzina przeprowadziła się do Gdyni Orłowa. Okres okupacji niemieckiej spędził w Warszawie. W 1942 r. brat Lecha - Wiesław (rocznik 1926) został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie i powrocie Wiesława i rodziców z robót przymusowych w Niemczech w 1945 r. rodzina ponownie zamieszkała w Gdyni.
Źródła
PCK - kartoteka. Dokument b. d-cy "Brody" z 31 maja 1946 r. do ojca Lecha - Feliksa Domasłowskiego stwierdzający przynależność do batalionu "Zośka" oraz opisujący okoliczności zaginięcia
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram