Remigiusz Lech Dzierzgowski

Pseudonim:
"Lech"
Data urodzenia:
1929-05-12
Data śmierci:
1944-00-00
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 121 Miejsce: 14
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Irena z domu Karwowska
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba" - "Sosna" - Dywizjon Motorowy Obszaru Warszawskiego AK
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Zbigniew walczył w Dywizjonie Motorowym Obszaru Warszawskiego AK. Poległ w czasie Powstania Warszawskiego
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w trakcie Powstania Warszawskiego
Miejsce pochówku:
Ciała nie odnaleziono. Upamiętniony symbolicznie wraz z bratem na ufundowanej przez matkę tablicy epitafijnej w krużgankach kościoła św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej.
Uwagi:
Po wojnie poszukiwany przez matkę Irenę Dzierzgowską za pośrednictwem "Repatrianta" ("Repatriant" Nr 37 (44), str. 14 z 1946 r. ; "Repatriant" Nr 38 (45) str. 14, "Repatriant" Nr 39 (46) str.14); matka podała wówczas, że syn zaginął na Starówce w czasie w Powstania Warszawskiego. Według tablicy epitafijnej w krużgankach kościoła św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej poległ w Śródmieściu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tablica epitafijna w krużgankach kościoła św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej ufundowana przez matkę poległych Irenę Dzierzgowską. Fot. udostępniła p. Magdalena Wojnar (archiwum rodzinne)

Tablica epitafijna w krużgankach kościoła św. Antoniego Padewskiego przy ul. Senatorskiej ufundowana przez matkę poległych Irenę Dzierzgowską. Fot. udostępniła p. Magdalena Wojnar (archiwum rodzinne)

Nasz newsletter