Pseudonim:
"Leon"
Data urodzenia:
1914-06-22
Data śmierci:
1944-08-31
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Chełmno Pomorskie
Imiona rodziców:
Jan - Leokadia
Udział w konspiracji 1939-1944:
Z rozkazu Komendy Głównej Armii Krajowej prowadził firmę transportową o nazwie "Bettin", która zajmowała się zaciemnianiem niemieckich lotnisk polowych na północno-wschodnim odcinku frontu. Współpracował z Kazimierzem Augustowskim "Jagoda" z Centrali Zaopatrzenia Terenu, kierującym Okręgiem Nowogródzkim i Wileńskim pomagając w przerzutach ludzi i sprzętu na linii Warszawa-Wschód. Leon Bettin pomagał Polakom z Pomorza, którzy dezerterowali z Wehrmachtu. Organizacja otrzymywała z tego źródła mundury, broń i dokumenty. Przed Godziną "W" otrzymał przydział do batalionu "Czata 49". Pojazdy z jego firmy wykorzystano do przetransportowania broni i ludzi na miejsce koncentracji przy ul. Mireckiego i były zalążkiem powstającej kolumny samochodowej batalionu "Czata 49".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - kolumna transportowa por."Rolicza", następnie w plutonie "Sewera".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały...
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego siostra Maria była sanitariuszką w Szpitalu Polowym Nr. 2 przy ul. Chmielnej 28 (Hotel Terminus).
Miejsce (okoliczności) śmierci):
Istnieją dwie wersje jego śmierci; wg pierwszej poległ podczas walk desantu kanałowego nad ranem 31.08.1944 r. na pl. Bankowym, wg drugiej poległ 10.09.1944 r. na ul. Okrąg 3 (obie są wymieniane przez Romualda Śreniawę Szypiowskiego).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter