Pseudonim:
"Niuś"
Data urodzenia:
1908-06-28
Data śmierci:
2005-10-27
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
sierżant podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Marianna z domu Madanowska
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Od 13 roku roku życia związany z ZHP. W 1922 reprezentował harcerstwo w uroczystościach z okazji powrotu Górnego Śląska do Polski, które miały miejsce w Katowicach. Dwa lata później, po śmierci ojca, rozpoczął praktykę w sklepie bławatnym w Warszawie, podejmując jednocześnie naukę w Wieczorowej Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców w Warszawie. Praktykę i szkołę ukończył w 1927 roku. Dwuletnią służbę wojskową odbył w Szwadronie Pionierów w Warszawie. W 1928 roku reprezentował ZHP w sztafecie Radzymin-Warszawa, która niosła pochodnię z Cmentarza Wojskowego w Radzyminie do Warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza. W 1929 z ramienia ZHP uczestniczył w biegu na cześć Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po powrocie z wojska w 1931 roku pracował w Głównej Drukarni Wojskowej w Warszawie, jako kierownik zaopatrzenia. W Harcerstwie uprawiał żeglarstwo. W roku 1935 brał udział w pierwszym rejsie „Zawiszy Czarnego” pod komendą generała Mariusza Zaruskiego do Danii, Belgii, Holandii i Anglii. Brał udział w wyprawie kajakowej Jeziorami Mazurskimi, wówczas należącymi do Niemiec. Prowadził grupę trasą z Pułtuska, Narwią, Pisą, Jeziorami Mazurskimi, Królewcem, Zalewem Wiślanym, Drwęcą do Torunia. W 1937 roku zorganizował kajakową wyprawę na Jamboree z Polski, przez Niemcy do Holandii (1200 km). Na tej imprezie prezentował popisy wodne, które pochwalił twórca skautingu gen. Baden Powell. Rok później jako ekstern zdał maturę.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 zorganizował Pogotowie Harcerzy w Hufcu Powiśle.
Nazwisko konspiracyjne:
Jan Tomaszewski
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 - w Szarych Szeregach komendant Okręgu Południe. W marcu 1940 wraz z grupą harcerzy z 39. Warszawskiej Żeglarskiej Drużyny Harcerskiej, z instruktorami harcerskimi: Józefem Junginkielem, Tadeuszem Jankowskim, Władysławem Dymkiem i Wojciechem Tarasem, przeszedł do organizującego się zgrupowania "Fabryka" (późniejszy pułk "Baszta") Związku Walki Zbrojnej. W 1941 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, którym dekorował do mjr. "Burza" (Eugeniusz Ladenberger). W 1943 ukończył Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, awansowany do stopnia sierżanta podchorążego. Przydział w lipcu 1944 - Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-2 - II pluton - dowódca.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-2 - I pluton - dowódca.
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - do 13.10.1944 jeniec Stalagu X B Sandbostel, następnie w Oflagu X C Lübeck.
Numer jeniecki:
224695
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu objął komendę nad cywilnym obozem Geshacht koło Hamburga. W grudniu 1945 powrócił do Polski. Pracował w Spółdzielczości, w latach 1954-1960 w Warszawskim Przedsiębiorstwie Elektryfikacji Rolnictwa, w charakterze dyspozytora produkcji. Od 1958 działał społecznie w Środowisku Żołnierzy Pułku AK "Baszta”; pełniąc funkcję Wiceprzewodniczącego. Współdziałał w tworzeniu spisów, ewidencji uczestników walk na Mokotowie, które objęły ok. 5.500 osób. W latach 1961-1991 pracował w Głównej Kwaterze Harcerstwa jako kierownik Wydziału Żeglarskiego. W ramach zadań żeglarskich odbył 14 rejsów żeglarskich do krajów Europy, Afryki, Kanady i USA. Ponadto w okresie 1968-1973 pracował społecznie w Polskim Związku Pływackim jako Vice Prezes - Przewodniczący Kapituły Odznaczeń i Sędzia Międzynarodowy w Pływaniu i Skokach do Wody. Pracował także społecznie w Polskim Związku Żeglarskim w Komisji Historii.
Awanse:
podporucznik (1960), porucznik (1965), kapitan (1983), major (1991)
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Wyzwolenia Polski, Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Medal za udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Warszawy, Brązowy i Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter