Pseudonim:
"Leszek"
Data urodzenia:
1924-08-20
Data śmierci:
1988-09-19
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Zofia
Wykształcenie do 1944 r.:
Szkołę podstawową i Gimnazjum księży Salezjanów ukończył w Sokołowie Podlaskim. Po ukończeniu szkoły przeniósł się do Warszawy, gdzie zamieszkał na ul. Dobrej 9. W stolicy podczas okupacji niemieckiej kontynuował naukę na tajnych kompletach.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Solec 67
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - 2. kompania por. "Łazarza"
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków. Jego współtowarzyszami w walce powstańczej byli bracia Jan i Ryszard Czugajewscy oraz Józef i Tadeusz Makowscy. Po upadku Powstania na Górnym Czerniakowie ukrywali się w piwnicach domów położonych blisko Wisły. 20 października 1944 r. Lesław Paryczko i Jan Czugajewski przedostali się łódką z Portu Czerniakowskiego na drugi brzeg Wisły. Podczas przeprawy zostali ranni, ale udało im się dopłynąć na praski brzeg.
Losy po wojnie:
Po wojnie studiował w Szkole Głównej Handlowej, natomiast tytuł magistra uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, na którym doktoryzował się w 1972 r. Dna 29.6.1950 r. poślubił Wandę Krzyżewską, z którą miał dwoje dzieci: Ewę i Włodzimierza. Pracował w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Źródła:
Ryszard Czugajewski: "Na barykadach, w kanałach i gruzach Czerniakowa", Instytut Wydawniczy PAX w r. 1970, str. 104-105
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter