Pseudonim:
"Sokół"
Data urodzenia:
1925-07-26
Data śmierci:
2003-03-22
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
3929 / C
Miejsce urodzenia:
Koło
Imiona rodziców:
Aleksander - Adela Adolfina z domu Raucht
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną mieszkał z rodziną w Pruszkowie i tam też uczęszczał do Szkoły Ewangelickiej im. Stanisława Żółkiewskiego. Później rodzina przeniosła się do Mińska Mazowieckiego. Podczas okupacji niemieckiej kontynuował naukę na tajnych kompletach. W 1944 r. odbył naukę na Kursach Handlowych "Hankowskiego"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1943 roku w ZWZ- AK. Jego działalność dotyczyła sabotażu transportów wojsk niemieckich przemieszczających się na wschód w okolicy Miłosnej, Wesołej i Rembertowa, zbierania informacji o ruchu wojsk oraz kolportażu prasy podziemnej. Na początku 1944 r. podjął szkolenie w tajnej Szkole Podoficerskiej.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Krochmalna 75
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa" - 102. kompania
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Odniesione rany:
Ranny podczas Powstania - przestrzał prawej ręki, operowany w szpitalu polowym przed doktora Adama Grucę
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział brat Leszka - Waldemar Gerke ps. "Kowalski"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - przebywał kolejno w: przejściowym obozie jenieckim w Ożarowie i Stalagu XI B Fallingbostel k. Hannoweru
Numer jeniecki:
140768
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie - początkowo we Włoszech, następnie w Anglii. Po demobilizacji przebywał w Afryce. Ostatecznie osiadł w Perth w Australii. Założył rodzinę. Wraz z żoną Teresą Gerke z domu Lityńską prowadził gospodarstwo rolne oraz sklep z galanterią. Miał córkę Annę. Autor wspomnień wojennych „Jak to na wojence ładnie" - Greenwood, Western Australia, 1998.
Miejsce śmierci:
Zmarł w pobliżu Perth, Australia
Miejsce pochówku:
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, ul. Młynarska 54/56/58 Al66-1-34p-36 - pochowany w Warszawie 22.08.2004 r. dzięki staraniom siostry, Ireny Łukomskiej
Uwagi:
Rocznik 1925 (dane - Cm. Ewangelicko-Augsburski), lub 1926 (MPW-baza)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nota biograficzna w słowniku "Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-1945" Tom I, str. 189; Warszawa 2007. Fot. - MPW-zbiory: MPW-IP/2128: Śródmieście Południowe. Leszek Gerke z bratem Waldemarem na ul. Wspólnej. Ujęcie w kierunku wschodnim. Od lewej dom nr 20, 18, 16, 14 i kolejne.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter