Pseudonim:
"Wichura"
Data urodzenia:
1926-07-06
Data śmierci:
2021-04-07
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Jan - Anna z domu Bielicka
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczeń Męskiego Gimnazjum i Liceum im. S. Kostki
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Szlak bojowy:
Ochota do 6.08.1944 - Kampinos
Losy po Powstaniu:
Pojmany 6 sierpnia 1944 wraz z ludnością cywilną przez oddziały RONA, skierowany do obozu przejściowego na Zieleniaku (w dzielnicy Ochota). Następnej nocy udało mu się zbiec.
Losy po wojnie:
Architekt. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom - 1952 rok). W latach 1946 -1952 pracował w pracowni architektonicznej profesora B. Pniewskiego, następnie pracował na stanowisku głównego projektanta w Warszawskim Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego. W latach 1944 - 1946 Hufcowy ZHP Warszawa - Śródmieście, w okresie od 1945 do 1948 roku wiceprzewodniczący dzielnicy Warszawa. Członek SARP. Uhonorowany Złotą Odznaką Odbudowy Warszawy i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Informacje dodatkowe :
p.o. komendanta roju Grunwald 1944. W dniu wybuchu Powstania zorganizował zawiszacką grupę łączników do obsługi dowództwa IV Obwodu AK. Służył w Powstańczych Oddziałach Specjalnych Jerzyki (Puszcza Kampinoska). Wysłany z poleceniem dowódcy POS Jerzyki por. J. Strzałkowskiego do Włoch został ponownie schwytany przez Niemców dnia 25 sierpnia 1944 i osadzony w obozie w Pruszkowie. Uciekł z transportu do Niemiec. [źródło: Zygmunt Głuszek, "Hej, chłopcy. Harcerze Szarych Szeregów w Powstaniu Warszawskim Cz.II Powstanie", Wydawnictwo Trio Warszawa, 2001]
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego. Informację o śmierci zgłoszono za pośrednictwem Pokoju Kombatanta MPW.
Publikacje :
Zygmunt Głuszek, "Hej, chłopcy. Harcerze Szarych Szeregów w Powstaniu Warszawskim Cz.II Powstanie", Wydawnictwo Trio Warszawa, 2001
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter