Pseudonim:
"Biały"
Data urodzenia:
1924-06-10
Data śmierci:
2005-03-12
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant (awans 29.09.1944)
Miejsce urodzenia:
Warka
Imiona rodziców:
Wacław - Irena
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczył się w Gimnazjum Państwowym nr 17, a po jego zamknięciu na jesieni 1939 przez nowe władze niemieckie, kontynuował naukę w szkole Mechaniczno-Kolejowej w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon „Brzozów” (Legionowo) - pluton 720. W okresie od lutego 1940 do grudnia 1941 przeszedł szkolenie wojskowe dla młodszych podoficerów w Związku Walki Zbrojnej w Markach k. Warszawy. Jednocześnie wykonywał zadania konspiracyjne, takie jak przewóz i ukrywanie broni oraz kolportaż gazetek. Po zamieszkaniu w Jabłonnie w styczniu 1942 roku przeniósł się do oddziału AK w 1. Rejonie „Brzozów„ pod dowództwem płk. Romana Kłoczkowskiego „Grosza", do batalionu por. ”Znicza" (Bolesława Szymkiewicza) - 3 kompania. Instruktor i wykładowca na kursach szkolenia wojskowego.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Kampinos” - batalion por. „Znicza”. Po ogłoszeniu Powstania część oddziałów zajmuje Legionowo, Rajszew, w tym koszary niemieckie. Batalion II por. Jana Raczkowskiego „Motora”, w którego składzie znajdował się jabłonowski pluton, do którego należał Leszek Lisowski zabezpieczał w tym czasie działania od strony Nowego Dworu i Choszczówki. Po dwóch dniach oddziały uległy rozproszeniu. 6 września nastąpiła ponowna koncentracja kompanii porucznika „Zemsty" i por. "Znicza". 8 września 1944 r., po trwającej dwie doby przeprawie przez Wisłę, ok. 200-osobowy oddział dowodzony przez por. Bolesława Szymkiewicza ps. „Znicz”, złożony z żołnierzy 1. Rejonu „Marianowo” Obwodu „Obroża” (Legionowo) i nazywany batalionem „legionowskim” przeszedł do Puszczy Kampinoskiej. Oddział z Jabłonny wszedł w skład 78 Pułku Piechoty - 2 batalion - 6 kompania por. "Zygmunta". Oddziały obsadziły północny rejon puszczy za Brzozówką. Pod koniec września, wobec nasilających się ataków niemieckich oddział przechodzi do Rostoki, następnie przez szosę Poznańską i nad ranem do wsi Budy Zosine, gdzie zostały okrążone i związane walką pod Jaktorowem. Oddziały, które podjęły natychmiastową decyzję forsowania torów przebiły się na południe do lasów. Leszek Lisowski korzystając z przyjaznej postawy oddziałów węgierskich przeprowadził czterech kolegów do Cukrowni Józefów koło Błonia. Tam otrzymali wsparcie, legitymacje pracy i legalnie wyjechali poza Grójec, uchodząc tym samym z rejonu zagrożenia.
Szlak bojowy:
Jabłonna - przeprawa przez Wisłę - Kampinos - Jaktorów
Odznaczenia :
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska po raz 1 i 2, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r, Medal za Warszawę 1939-1945.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, relacja: Leszek Lisowski "Biały", "Przebieg służby wojskowo-konspiracyjnej w okresie okupacji niemieckiej 1939-1945" - materiały z archiwum rodzinnego p. Wojciecha Lisowskiego, syna Powstańca. Data śmierci podana przez p. Wojciecha Lisowskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

sierż. Leszek Lisowski "Biały" (1924-2005). Po lewej fotografia portretowa z okresu okupacji, z prawej zdjęcie wykonane w czasie wojny, Leszek Lisowski w Piasecznie. Fot. z archiwum rodzinnego p. Wojciecha Lisowskiego.

sierż. Leszek Lisowski "Biały" (1924-2005). Po lewej fotografia portretowa z okresu okupacji, z prawej zdjęcie wykonane w czasie wojny, Leszek Lisowski w Piasecznie. Fot. z archiwum rodzinnego p. Wojciecha Lisowskiego.

Nasz newsletter