Pseudonim:
"Modrzew"
Data urodzenia:
1919-04-28
Data śmierci:
1984-12-08
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Wanda z domu Miłkowska
Wykształcenie do 1944 r. :
Absolwent Gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie oraz Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Poznańskiego. Debiutował utworem Dzień nad Motławą w roku 1939. W czasie wojny studiował na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
Udział w konspiracji 1939 -1944 :
Podczas okupacji niemieckiej działacz Związku Jaszczurczego i tajnego ONR. Szef sztabu Armii Podziemnej (organizacji wojskowej kierowanej przez Stanisława Kasznicę i Lecha Neymana) oraz kierownik Okręgu Poznańskiego AP i Obszaru Zachód NSZ. Współpracował z pismem "Szaniec".
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne - Pułk NSZ im. Sikorskiego, następnie Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - 1. kompania
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny przebywał w Poznaniu, gdzie został dwukrotnie aresztowany przez UB (w 1945 i 1949). Prozaik i eseista. Współpracował ze szczecińskim tygodnikiem kulturalno-społecznym „Ziemia i Morze”, był dyrektorem Teatru Lalki i Aktora „Marcinek" w Poznaniu i wykładowcą UAM. Autor licznych tomów opowiadać i powieści, sztuk scenicznych oraz słuchowisk radiowych. Opublikował m. in. zbiory opowiadań „Magnetyzm serca”, „Potop odwołany„, ”Grzechy dobrych ludzi„, ”Tamta jesień„ oraz powieści ”Ziarno kąkolu„, ”Wyspiarze„,Drabina Jakubowa„, ”Lądy nieuniknione". W swej twórczości eseistycznej wiele miejsca poświęcił twórczości Josepha Conrada. ” Członek PEN-Clubu. 1964 mieszkał w Warszawie.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 18-6-5
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Był synem Józefa Proroka, urzędnika i księgowego oraz Wandy Miłkowskiej (krewnej Teodora Tomasza Jeża). Miał młodszą o 5 lat siostrę Zofię. Jego dziadek ze strony ojca - Wincenty - miał chłopskie pochodzenie i był uczestnikiem powstania styczniowego pod dowództwem Mariana Langiewicza.
Publikacje:
Jan Żaryn, Leszek Prorok. Człowiek i twórca. Warszawa: Wydawnictwo DiG, 1999.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Leszek Prorok "Modrzew" (1919-1984)

Leszek Prorok "Modrzew" (1919-1984)

Zdjęcie prezentowane w 2004 roku na  wystawie plenerowej "Alejami z paradą mieli iść… " w Al. Ujazdowskich ukazującej portrety ponad 80 powstańców i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanych przez władze komunistyczne w latach 1945-1956. Tytuł nawiązywał do wiersza Józefa Szczepańskiego, żołnierza batalionu "Parasol, który napisał podczas Powstania Warszawskiego. "Alejami z paradą będziem szli defiladą/W wolną Polskę, co wstała z naszej krwi". Organizatorem wystawy było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zdjęcie prezentowane w 2004 roku na wystawie plenerowej "Alejami z paradą mieli iść… " w Al. Ujazdowskich ukazującej portrety ponad 80 powstańców i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanych przez władze komunistyczne w latach 1945-1956. Tytuł nawiązywał do wiersza Józefa Szczepańskiego, żołnierza batalionu "Parasol, który napisał podczas Powstania Warszawskiego. "Alejami z paradą będziem szli defiladą/W wolną Polskę, co wstała z naszej krwi". Organizatorem wystawy było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nasz newsletter