Leszek Artur Siemianowski

Pseudonim:
"Grzymała"
Data urodzenia:
1925-09-22
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Brześć nad Bugiem
Imiona rodziców:
Edward - Helena z domu Zdziennicka
Pseudonimy:
"Grzymała", "Leszek"
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. kompania - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranny 4.08.1944 r. na ul. Żelaznej.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
47179
Losy po wojnie:
W 1946 mieszkał prawdopodobnie w Szubinie (lub w jego okolicy). W maju lub czerwcu 1946 r. na polecenie p.o. zastępcy szefa PUBP Zdzisława Morawskiego, funkcjonariusze UB w Szubinie przeprowadzili u niego rewizję; w tym czasie "Grzymała" był poszukiwany przez Rejonową Prokuraturę Wojskową w Bydgoszczy. Ponieważ nie było w domu - udało mu się uciec. Następnie osiedlił się w Szczecinie, gdzie po amnestii z lutego 1947 ujawnił się. W marcu 1947 złożył wniosek do PUBP o zwrot rzeczy osobistych, które zabrano mu w czasie rewizji (m.in. ubrania, walizkę, album, pamiętnik z obozu). Wówczas okazało się, że część z tych rzeczy zgarnął dla siebie funkcjonariusz PUBP w Szubinie, a potem Nowym Mieście Zdzisław Morawski. W czerwcu 1947 Morawskiemu wytoczono sprawę (w chwili gdy się zaczęła nie pracował już w UB). Sprawę umorzono na mocy amnestii.
Źródła:
Akta Oddziału IPN Bydgoszcz, sygn. By 66/1032.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter