Pseudonim
"Antek"
Data urodzenia
1929-02-11
Data śmierci
-
Stopień
-

Archiwum historii Mówionej

Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Kutno
Imiona rodziców
Wacław - Maria z domu Klepa
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od sierpnia 1942 - Szare Szeregi
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Leszno 81
Oddział
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ "Koło", następnie odcinek "Kuba" - "Sosna" - batalion "Łukasiński" - 1. kompania "Troki"
Szlak bojowy
Wola - Stare Miasto do 2.09.1944 r. Walczył w rejonie: Ogrodu Krasińskich, Arsenału, Pasażu Simonsa, na barykadach: Bielańska róg Daniłowiczowskiej, na Bielańskiej, w rejonie kościoła pod wezwaniem św. Antoniego, reduty Banku Polskiego i innych.
Losy po Powstaniu
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną. Jako cywil wywieziony został do obozów koncentracyjnych Flossenbürg i Dachau. Po wyzwoleniu od września 1945 r. kontynuował naukę w Szkole Polskiej w Wildflecken, a od czerwca 1946 r. w Polskiej Wyższej Szkole Technicznej w Esslingen /Neckar koło Stuttgartu. W czerwcu 1947 r. powrócił do kraju.
Losy po wojnie
Technolog drewna, profesor nauk technicznych. W 1952 ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracował m.in. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie i przedsiębiorstwach przemysłowych, m. in. jako kierownik w Zakładach Płyt Pilśniowych w Świeradowie Zdroju, zastępca kierownika w Laboratorium Branżowym Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie, kierownik działu studiów w Zjednoczeniu Przemysłu Budowy Maszyn Ciężkich "ZEMAK" w Warszawie, dyrektor techniczny Polsko-Kubańskiego Biura Projektów w Hawanie. Od 1979 r. do 1995 r. pracował na Wydziale Technologii Drewna SGGW: początkowo jako docent, kierownik Katedry Organizacji, Ekonomiki i Projektowania Zakładów Przemysłu Drzewnego, a potem jako Dziekan Wydziału Technologii Drewna.Od 1979 do czasu przejścia na emeryturę w 1995 był nauczycielem akademickim w SGGW. Kierował na tej uczelni Katedrą Organizacji, Ekonomiki i Projektowania Zakładów Przemysłu Drzewnego oraz Wydziałem Technologii Drewna. Od 2013 roku Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Działalność społeczna
Działacz w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Polskim Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2013); Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2005), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1991), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1989), Krzyż Armii Krajowej (1986), Krzyż Partyzancki (1983), Warszawski Krzyż Powstańczy (1982)
Publikacje
„Wspomnienia młodocianego więźnia obozu koncentracyjnego” w: "Zachować pamięć", tom I, Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, Warszawa 2005.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram