Pseudonim:
"Longinus"
Data urodzenia:
1924-03-15
Data śmierci:
2008-10-07
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Mieszyce (dzisiejsza Białoruś)
Imiona rodziców:
Józef - Stefania
Udział w konspiracji 1939-1944:
Nowogródzki Okręg Armii Krajowej "Nów" - Stołpecko-Nalibockie zgrupowanie AK por. "Góry" ("Doliny")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 23. pułk ułanów - szwadron ckm. Po wyjściu z Kampinosu - 25. pułk piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej (Okręg Łódzki Armii Krajowej - Podokręg Piotrków)
Szlak bojowy:
Kampinos - Jaktorów - Kieleckie
Informacje dodatkowe:
Przed wojną należał do ZHP. W 1942 r. wstąpił do konspiracji, a rok później do oddziału partyzanckiego im. Tadeusza Kościuszki w Puszczy Nalibockiej, sformowanego przez por. Kacpra Miłaszewskiego "Lewalda". W lipcu 1944 wraz z oddziałem por. Adolfa Pilcha "Doliny" przedostał się do Puszczy Kampinoskiej. W Powstaniu w szeregach "Grupy Kampinos". Odznaczył się w bojach o lotnisko bielańskie. 29.09.1944 ranny w bitwie pod Jaktorowem. Po upadku Powstania walczył dalej na Kielecczyźnie. Po wojnie pracował w sektorze finansowo - księgowym. Autor licznych publikacji upamiętniających Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie AK.
Źródła:
MPW
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Longin Kołosowski "Longinus". Fot. AR MPW

Longin Kołosowski "Longinus". Fot. AR MPW

Longin Kołosowski "Longinus". Fot. AR MPW

Longin Kołosowski "Longinus". Fot. AR MPW

Nasz newsletter