Lubomir Wojciech Tomaszewski

Pseudonim:
"Lubomir"
Data urodzenia:
1923-06-09
Data śmierci:
2018-11-15
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Lubomir - Lucyna z domu Bartłomiejczyk
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - batalion "Oaza"
Szlak bojowy:
Sadyba - Mokotów
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego młodszy o 5 lat brat Jerzy Tomaszewski ps. "Jurosław" był łącznikiem (przydział: Mokotów, pułk "Waligóra", bat. "Oaza-Ryś"). Poległ ul. Bałuckiego róg Szustra.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow
Numer jeniecki:
47699
Losy po wojnie:
Artysta malarz, rzeźbiarz i projektant porcelany. Po wojnie podjął równolegle studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Po trzech latach nauki poważna choroba zmusiła go do rezygnacji z pierwszego kierunku, drugi ukończył w 1955 roku. Pracę artystyczną rozpoczął w latach 50. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. To właśnie z tamtego okresu pochodzą porcelanowe figurki, z których jest najbardziej znany. Oprócz figurek Lubomir Tomaszewski zaprojektował także dwa serwisy do kawy „Ina” i „Dorota”. Oba serwisy w 1963 zostały pokazane na I Międzynarodowej Wystawie Form Przestrzennych. Od 1966 r. mieszkał w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Stał się współtwórcą nowego kierunku w sztuce – emocjonalizmu. O artyście nakręcono film dokumentalny pt. ”Odczarować kamień”
Odznaczenia :
Medal „Ignacy Paderewski Arts and Music Award” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, Złoty Krzyż za osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego w Polsce, Złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) i wiele innych odznaczeń i wyróżnień.
Miejsce śmierci :
Nowy Jork, USA
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Lubomir Tomaszewski – wielki architekt formy, artykuł biograficzny na portalu NiezlaSztuka.net. "Powstaniec Warszawski" Biuletyn Informacyjny Związku Powstańców Warszawskich, nr 4 (94) 2018, str. 115 - Odeszli na Wieczną Wartę
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter