Lucyna Stanisława Mackiewicz

Pseudonim:
"Manulla"
Data urodzenia:
1922-01-07
Data śmierci:
1997-02-12
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Teodora z domu Pinków
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1942 roku, po śmierci brata i siostry, nawiązała kontakt ze swoją sąsiadką, Stanisławą Lisińską ps. "Ognik", która wciągnęła ją do Armii Krajowej jako kandydatkę na przyszłą sanitariuszkę. Wakacje tegoż roku spędziła w Suchedniowie, gdzie miała kontakt z miejscową partyzantką. Po powrocie do Warszawy przeszła szkolenia sanitarne i wojskowe. Wraz z "Ognikiem" przechowywały broń i ulotki na strychu i w piwnicy swojego budynku. W 1943 roku została skierowana na praktykę do Szpitala Przemienienia Pańskiego na Pradze, gdzie zdobyła doświadczenie w opiece nad chorymi. Przydział w lipcu 1944 r. - VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - zgrupowanie 654
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - zgrupowanie 654 - Punkt sanitarny ul. Kawęczyńska
Szlak bojowy:
Praga. Po wybuchu powstania wraz z "Ognikiem" zgłosiła się do punktu na ul. Radzymińskiej, gdzie od chwili rozpoczęcia walk pomagały wykonując różne polecenia np. obserwacji wojsk niemieckich. Pełniła funkcję łączniczki i kolporterki. Jeszcze w sierpniu razem z "Ognikiem" zostały przekierowane do punktu sanitarnego przy ul. Kawęczyńskiej. Udzielały tam pomocy na miejscu oraz przynosiły rannych z okolicy. Po likwidacji punktu przy ul. Kawęczyńskiej wraz z "Ognikiem" zostały zakwaterowane na ul. Piotra Skargi oraz skierowane do punktu na ul. Tykocińskiej. Brały udział w akcjach na terenie Targówka.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter