Pseudonim:
"Ewa"
Data urodzenia:
1927-02-16
Data śmierci:
2021-09-22
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Teofil - Anna z domu Osińska
Dzieciństwo :
Dorastała i wychowała się w Warszawie w dobrze sytuowanej rodzinie. Jej ojciec pracował jako inżynier w Zbrojowni nr 2 na Pradze (zmarł na pół roku przed wybuchem wojny), matka zajmowała się domem.
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczęszczała do prywatnego gimnazjum żeńskiego Popielawskiej i Roszkowskiej, a po wybuchu wojny na tajne komplety w Zakładzie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, gdzie zdała egzamin maturalny.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941/1942 roku w ZWZ-AK, wprowadzona przez brata Henryka, przydział: Armia Krajowa - XI zgrupowanie (batalion) "Chrobry" - 1. kompania "Edward" - pluton 164 "Groźnego"
Oddział :
Armia Krajowa - XI zgrupowanie (batalion) "Chrobry" - 1. kompania "Edward" - pluton 164 "Groźnego"
Szlak bojowy:
Wola
Losy po Powstaniu:
Pojmana w połowie sierpnia przez Niemców, trafiła wraz z matką do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd została wywieziona do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz- Birkenau. 14 stycznia 1945 wraz z grupą 40 kobiet została przewieziona do Wrocławia, stamtąd do obozu koncentracyjnego Gusen II, a następnie do komanda roboczego w Ebersbergu w Bawarii. Tam doczekała wyzwolenia przez wojska amerykańskie.
Losy po wojnie:
Po powrocie do Polski pracowała m.in. w Ministerstwie Ziem Odzyskanych, a od 1947 roku w kinematografii, początkowo jako referent prasowy, a następnie starszy redaktor w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów (PRF) Zespoły Filmowe w Warszawie. Mieszkała w Radomiu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Oświęcimski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal z Okazji 70. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego (odznaczenie Związku Powstańców Warszawskich), Medal Pro Patria, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W 2018 roku za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a następnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Nazwisko po mężu :
Lucyna Adamkiewicz
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - MPW-teczka, materiały w zasobie Pokoju Kombatanta MPW, MPW-kontakt, p. Łukasz Mierzejewski, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - zaliczony okres służby od lipca 1941 do sierpnia 1944 w tym Powstanie Warszawskie, następnie pobyt w obozach koncentracyjnych do maja 1945, łącznie 3 lata i 11 miesięcy. Oświadczenia świadków: Franciszek Steczkowski "Groźny", Jan Żmij-Morski „Żak", Teresa Kołodziejczyk, zaświadczenie Komisji Likwidacyjnej b. AK Obszaru Centralnego - Okręg Skierniewice z 15.10.1945. Podany stopień: kapral podchorąży, źródło: UdsKiOR - archiwum zakładowe. Klepsydrę przesłał p. Łukasz Mierzejewski, wnuk p. Lucyny Adamkiewicz.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nasz newsletter