Pseudonim:
"Myszka"
Data urodzenia:
1919-11-11
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
plutonowy (3.10.1944)
Miejsce urodzenia:
Chełmża
Imiona rodziców:
Bolesław - Zofia z domu Politowicz
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1942 roku opuściła rodzinną Chelmżę w obawie przed wywózką na roboty do Niemiec, wobec odmowy podpisania Volsklisty przez jej rodziców. Przebywała w Krakowie, a następnie przyjechała do Warszawy. Od 10 listopada 1942 r. służyła jako łączniczka - maszynistka w Departamencie Informacji Delegatury Rządu na Kraj.
Numer legitymacji AK:
660/Rg.W.S.K. - 374
Oddział:
Departament Informacji Delegatury Rządu na Kraj; od 7 sierpnia łączniczka w I Obwodzie "Radwan" - Podobwodzie "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił", następnie w batalionie "Iwo".
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, następnie w Stalagu VI C Oberlangen (obóz wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka).
Numer jeniecki:
224109
Losy po wojnie:
Po wojnie przebywała w Szwecji w Geteborgu, a następnie wyemigrowała do Kanady. W 1968 roku, po śmierci męża Bernarda Szymkowaka, wyjechała z Kanady i powróciła do Polski, następnie ponownie wyjechała do Szwecji, skąd wyjechała do Brukseli. Przez 10 lat poszukiwana przez rodzinę za pośrednictwem Czerwonego Krzyża - bez pozytywnego rezultatu.
Odznaczenia:
Odznaka pamiątkowa Armii Krajowej Nr. 650 z 9.08.1947 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter