Pseudonim:
"Otto"
Data urodzenia:
1923-04-23
Data śmierci:
1981-09-15
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie do 1944 r.:
Wiosną 1944 zdał maturę na tajnych kompletach Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu X C Lübeck
Numer jeniecki:
1620
Losy po wojnie:
W lecie 1945 roku wrócił do kraju i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Po absolutorium w 1950 roku rozpoczął pracę w Uzdrowisku Szczawno Zdrój, gdzie Klinika Urologiczna AM w Warszawie organizowała swój Ośrodek Naukowo-Badawczy. Od trzech lat, jako student pracował w tej Klinice i został skierowany do organizacji Ośrodka. To chwilowe oddelegowanie przerodziło się w stałą pracę w Uzdrowisku Szczawno Zdrój. Był wtedy jedynym człowiekiem znającym zagadnienia urologii na tym terenie. Zorganizował Oddział Urologiczny w Uzdrowisku i niósł pomoc specjalistyczną ludności miejscowej prowadząc poradnię urologiczną dla powiatu i miasta Wałbrzycha. W tym też czasie realizował program prac naukowych w Ośrodku Naukowo-Badawczym Kliniki. Trzy jego prace zostały opublikowane w Urologii Polskiej. Pracując tutaj położył duże zasługi dla stworzenia i ugruntowania metod leczenia balneologicznego chorych urologicznych. Nadmierne obciążenie pracą spowodowało poważne komplikacje zdrowotne, co uniemożliwiło działalność operacyjną i powrót do Warszawskiej Kliniki Urologicznej. W 1957 roku obejmuje stanowisko dyrektora Kolejowego Sanatorium Uzdrowiskowego w Szczawnie Zdroju będąc równocześnie Lekarzem Naczelnym Uzdrowiska. W Kolejowym Sanatorium Uzdrowiskowym dr Maciej Słupski zorganizował Oddział Urologiczny, jedyny o takim profilu w sanatoriach kolejowych. Dał się tu poznać jako niezwykle troskliwy lekarz i dobry organizator. Swoim uporem i staraniami doprowadził do rozbudowy i modernizacji sanatorium. Przez dwadzieścia trzy lata pełnił obowiązki dyrektora sanatorium i ordynatora oddziału niosąc pomoc tysiącom pracowników PKP.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal XXX-lecia PRL.
Źródła:
http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1176
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maciej Słupski "Otto".  Fot. ze zbiorów Sławomira Lewińskiego.

Maciej Słupski "Otto". Fot. ze zbiorów Sławomira Lewińskiego.

Nasz newsletter