Pseudonim:
"Szwed", "Jan"
Data urodzenia:
1900-10-07
Data śmierci:
1944-08-30
Funkcja:
szef kompanii
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 182 Miejsce: 59
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Szaniec k. Buska
Wykształcenie (w tym wojskowe) i działalność do 1939 r.:
Uczestnik walk o Warszawę w 1920 r. w szeregach Legionów Piłsudskiego. W 1922 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie. W 1929 r. ukończył kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Grudziądzu i otrzymał stopień plutonowego podchorążego, następnie awansowany do stopnia porucznika rezerwy. W 1935 r. ukończył studia na Wszechnicy Radiowej w Warszawie. Związany z Zieloną na terenie dzisiejszej Wesołej, gdzie zaangażował się w budowę szkoły, która dzięki ofiarności miejscowego społeczeństwa i dużej grupy działaczy Legionowych została 19 września 1937 r. uroczyście poświęcona i oddana do użytku. W wyniku ogłoszonego konkursu Manswet Śmigielski został kierownikiem tejże szkoły.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Po wybuchu wojny w 1939 r. organizował tajne nauczanie, a następnie na bazie drużyn harcerskich współtworzył Szare Szeregi w powiecie warszawskim. (3 Rejonu Rembertów „Dęby”). W 1942 r. objął funkcję komendanta Chorągwi Mazowieckiej Szarych Szeregów. W porę ostrzeżony o grożącym mu aresztowaniu, ukrywał się. W czasie okupacji podjął pracę w Spółdzielni Społem w Warszawie.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 3. kompania "Giewonta"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych. Ponadto w 1929 r. odznaczony „Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości”, a w 1938 r. uhonorowany „Brązowym Medalem za długoletnią nienaganną służbę w szkolnictwie”.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na kwaterze 3. kompanii, na Nowym Mieście przy ul. Zakroczymskiej nr 7, podczas bombardowania.
Miejsce pochówku:
Po wojnie ekshumowanyz ul. Zakroczymskiej i pochowany w Kwaterach Wojennych Batalionu AK "Zośka" na Powązkach (20 A)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter