Pseudonim:
"Huragan"
Data urodzenia:
1916-10-01
Data śmierci:
1964-07-06
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia :
Budki Kurdańskie, Wołyń
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Samodzielne Grupy Dywersyjno-Sabotażowe (SGDS) "Akademia" - kompania "P-20" ("BUG" - Bataliony Uderzenia Głównego)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz" - następnie odcinek bojowy "Kuba" - "Sosna" - kompania P-20 - następnie w 1. batalionie szturmowym KB "Nałęcz" - 2. kompania. W Śródmieściu batalion KB "Sokół" - 2. kompania
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Odznaczenia:
Rozkazem nr 40 z dn. 14.08.1944 odznaczony Krzyżem Walecznych „za dzielność w boju o Warszawę w dniach 1-7 sierpnia 1944”. Zaświadczenie podpisał Komendant Główny KB ppłk. „Wilk" (Edward Biernacki).
Losy po Powstaniu :
Na wysokości Radomia zbiegł z transportu jeńców kierowanego do Niemiec. Wraz z nim z pociągu wyskoczyła łączniczka batalionu „Nałęcz Kazimiera Kołodziejska „Kazia”.
Losy po wojnie:
Wiosną 1945 roku Marceli i Kazimiera powrócili z tułaczki po Polsce do zniszczonej Warszawy. Wkrótce potem pobrali się, a na świat przyszły kolejno córki: Krystyna i Barbara.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW.
Publikacje :
Krystyna Metler z d. Boczkowska i Mieczysław Metler "WOŁYŃSKIE GNIAZDO", http://www.osadnicy.org/gniazdo.pdf
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter