Maria Karolina Bogdanowicz

Pseudonim:
"Bogna"
Data urodzenia:
1927-11-16
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Zofia z domu Tymowska
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od grudnia 1940 - Szare Szeregi, drużynowa Wanda Wiśniewska
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Chłodna róg Waliców
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Polowy ul. Chmielna 36
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powsta­niu brał udział jej ojciec dr Jan Boh­da­no­wicz - Szpital Karola i Marii ul. Leszno 30 (do 5.08.1944) - lekarz naczelny, następnie Szpital Wolski ul. Płocka 26 , matka Zofia Bog­da­no­wicz (pie­lę­gniarka w szpitalach: Maltańskim ul. Senatorska 42, Szpitalu Chirurgicznym nr 3 ul. Miodowa 23 (Długa 21), po upadku Starego Miasta w Szpitalu Wolskim przy ul. Płockiej 26. Bracia Jerzy ps."Hercuń" i Stefan ps. "Malicki" walczyli w Śródmieściu w IV zgrupowaniu "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik".
Losy po Powstaniu:
Na jesieni 1945 roku wyje­cha­ła do Czę­sto­chowy, do sióstr Naza­re­ta­nek, gdzie zdała tzw. małą maturę. Następ­nie powró­ci­ła do Piotr­kowa. Jej rodzice na prze­ło­mie 1945/1946 roku powró­cili ze szpi­ta­lem do Warszawy.
Losy po wojnie:
W latach osiemdziesiątych działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, powstałym przy kościele św. Marcina w Warszawie. Członek "Solidarności", Sekretarz Komisji Zakładowej. Po rozwiązaniu Komitetu wspólnie z p. Marią Suchocką, zaangażowała się w pracę w Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta, gdzie działała do 1994 roku. Założycielka Towarzystwa Charytatywnego im. Św. Marcina w dzielnicy Praga Południe.
Nazwisko po wojnie:
Bogdanowicz-Owczarska
Źródła:
MPW-ankieta
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Karolina Bogdanowicz

Maria Karolina Bogdanowicz

Nasz newsletter