Maria Jadwiga Czerniewska

Pseudonim:
"Misiek"
Data urodzenia:
1914-06-28
Data śmierci:
1998-03-28
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Artemiusz Ludomił Czerniewski - Jadwiga z domu Janicka
Wykształcenie:
Uczennica Gimnazjum Żeńskiego Zgromadzenia ss. Najświętszej Rodziny z Nazaretu przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie. Przed wojną rozpoczęła studia na Akademii Stomatologicznej w Warszawie, które przerwał wybuch wojny.
Adres przed wojną:
Warszawa, ul. Koszykowa 49 m.19
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji od maja 1941 roku do lipca 1944 uczęszczała na tajne komplety w miejscowości Skotniki
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Kampinos” - szpital powstańczy na terenie Zakładu dla Niewidomych w Laskach, d-ca Grupy Kampinos - ppłk. Józef Krzyczkowski „Szymon"
Losy po wojnie:
W 1947 wyszła za mąż za Zbigniewa Borowskiego, artystę rzeźbiarza, przyjmując po ślubie nazwisko Borowska. Ukończyła studia na Akademii Medycznej w Warszawie na kierunku stomatologia. Dyplom otrzymała w 1951 roku. Od 1953 roku mieszkała w Nowym Sączu. Pracowała w sądeckiej służbie zdrowia jako stomatolog. Mąż pełnił funkcję dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (1982), Odznaka Weterana Walk o Niepodległość (1995), Odznaka Pamiątkowa „Akcja Burza” W 1993 roku awansowana na stopień sierżanta.
Miejsce śmierci:
Nowy Sącz
Miejsce pochówku:
Pochowana została na cmentarzu w Trzetrzewinie.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec, Artemiusz Ludomił Czerniewski był publicystą, działaczem Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji, Posłem na Sejm Ustawodawczy RP. Wspomnienia Marii z Czerniewskich Borowskiej z okresu Powstania Warszawskiego, gdy była sanitariuszką w Laskach, zamieszczone są w książce „Laski w czasie okupacji 1939 – 1945” autorstwa Alicji Gościńskiej i Ryszarda Kamińskiego, wydanej przez Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej w 1987 roku.
Źródła:
Zaświadczenie ppłk. Józefa Krzyczkowskiego ps. "Szymon" z 17.01.1979, kopie dokumentów USC i kombatanckich, archiwum rodzinne. Informacje, fotografie i dokumenty do biogramu przekazała Anna Borowska, synowa Marii z Czerniewskich Borowskiej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter