Pseudonim:
"Maria Skalska"
Data urodzenia:
1917-08-05
Data śmierci:
1999-01-16
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Rostów nad Donem - Rosja
Imiona rodziców:
Edmund - Julia z domu Mirendze
Wykształcenie:
Przed wojną ukończyła prywatną pensję im. Emilii Plater
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1942 roku zaangażowana w działalność Delegatury Rządu na Kraj - Departament Rolnictwa - była kierowniczką sekretariatu. W latach okupacji pracowała w Landwirtschaftliche Warschau na ul. Moniuszki (gmach Adrii) oraz w biurze na ulicy Przeskok 4. Była tam kasjerką pracującą przy wydawaniu deputatów. W jej mieszkaniu przy ul. Leszno 35 zorganizowana była skrzynka prasowa, a w biurze ukryte radio. W konspiracji współpracowała z Aleksandrem Obertyńskim (ziemianinem) i Teodorem Piotrowskim (byłym dyrektorem gazowni z Toruniu)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Leszno 35
Oddział:
Przydział na czas Powstania Warszawskiego nieznany - prawdopodobnie nadal Delegatura Rządu na Kraj
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną. W obozie przejściowym w Pruszkowie (Dulag 121) dowiedziała się, że jeden z jej współpracowników z Delegatury Rządu na Kraj, Aleksander Obertyński, został przez Niemców rozstrzelany w Sochaczewie. Z Pruszkowa uciekła do Krakowa, gdzie mieszkała do końca życia
Losy po wojnie:
W Krakowie, 23 lutego 1957 r. wyszła za mąż Tadeusza Wójczyka i przyjęła jego nazwisko
Miejsce śmierci:
Kraków
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter