Maria Dobrzyńska - Janecka

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1928-02-24
Data śmierci:
2012-07-31
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Koronowo
Imiona rodziców:
... - Janina Janecka
Nazwisko panieńskie:
Maria Janecka, również jako: Maria Dobrzyńska
Oddział:
Uczestniczka Powstania Warszawskiego
Losy po wojnie:
Aktorka scen warszawskich: MTD (1947-48), Rozmaitości (1948), Małego (1950), Nowej Warszawy (1950-54), Młodej Warszawy (1956-57), Klasycznego (1958-59).
Informacje dodatkowe:
Debiutowała jako 4- letnie dziecko w filmie "Biała trucizna". Po wojnie użyczyła głosu Jackowi w filmie "O dwóch takich co ukradli księżyc". W latach 50 zrezygnowała z kariery. Córka aktorki Janiny Janeckiej, wnuczka aktorki Matyldy Braunowej i siostra Jagny Janeckiej. Prywatnie żona kompozytora Jerzego Wasowskiego, współtwórcy legendarnego "Kabaretu Starszych Panów".
Losy rodziny:
Matka Marii, Janina Dobrzyńska-Janecka przyszła na świat w Łodzi. Uczyła się w Klasie Dramatycznej przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Na scenie debiutowała w Teatrze Małym w 1908 r. Przed wojną zagrała w 12 filmach, m. in w "Dziewczętach z Nowolipek" i " Wrzosie". Zmarła 21 lutego 1938 w Warszawie, gdy Maria miała 10 lat. Starsza siostra Jagna Janecka (właściwie Agnieszka Dobrzyńska) - rocznik 1921, również była aktorką. Jako osiemnastoletnia dziewczyna wystąpiła w Teatrze Ateneum w Warszawie w sztuce "Szczęśliwe dni" zyskując uznanie widzów i krytyki. Wystąpiła także w trzech filmach - "Strachy" , "Florian" , "Czarne diamenty". Ostatni raz widziano ją w Warszawie podczas wojny w 1943 r - jej losy nie są znane.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Nazwisko po mężu:
Maria Wasowska
Miejsce pochówku:
Pochowana na Powązkach w Warszawie
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Janecka - Wasowska. Fot. archiwum rodzinne.

Maria Janecka - Wasowska. Fot. archiwum rodzinne.

Nasz newsletter