Pseudonim:
"Krystyna"
Data urodzenia:
1907-09-20
Data śmierci:
1944-09-28
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kijowszczyzna
Imiona rodziców:
Aleksander - Helena z domu Homolka
Działalność do 1939 r.:
Absolwentka konserwatorium warszawskiego. Jesienią 1932 grała w Operze Buffo w Dolince Szwajcarskiej w Warszawie, następnie wiosną 1933 w operetce Nowy Lotos. Występowała też w poznańskim Teatrze Wielkim, a także na scenach Wilna i Lwowa, przeważnie w repertuarze operetkowym, na gościnne występy jeździła m.in. do Wiednia i do Bułgarii. W 1938 roku występowała w warszawskim teatrze Wielka Rewia. W 1935 roku zagrała epizodyczną rolę śpiewaczki w filmie Leonarda Buczkowskiego Rapsodia Bałtyku.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania sztabowa - pluton 228
Szlak bojowy:
Żoliborz
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa 28.09.1944 roku od kuli niemieckiego strzelca wyborowego.
Nazwisko po mężu:
Ostrowska - od 1937 roku zamężna z Feliksem Ostrowskim.
Informacje dodatkowe:
Artystka, śpiewaczka operowa. W 1940 roku wstąpiła do konspiracji. Przydzielona do 228 plutonu łączności II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu AK. Wraz z Ireną Bukowską prowadziła w mieszkaniu Zofii Czerskiej ps. "Sawa" przy ul. Dygasińskiego 48 nasłuch radiowy audycji obcojęzycznych dla redakcji "Dziennika Radiowego". Poległa 28.09.1944 roku od kuli niemieckiego "gołębiarza". Tak okoliczności jej śmierci opisuje Stanisław Podlewski w książce "Rapsodia żoliborska":
    „Pluton łączniczek oddawał nieocenione usługi w czasie tych walk. Składał się z siedmiu patroli, z których każdy liczył od 5 do 7 dziewcząt. W okresie okupacji przeszły kilkumiesięczne przeszkolenie łączności wojskowej na specjalnych kursach. W czasie ostatnich walk przekonano się, że nawet największy ogień nie mógł ich powstrzymać od wykonania zadań lub zmusić do opuszczenia stanowiska. Nic więc dziwnego, że nawet w najcięższych chwilach łączność na Żoliborzu nie zawodziła. /…/ Dowodziła nimi Sawa (Zofia Czerska), komendantka łączności kobiecej II Obwodu, starsza pani o skupionej twarzy i dobrych niebieskich oczach. W latach okupacji żadna akcja na Żoliborzu nie mogła się obejść bez niej, w jej mieszkaniu odbywał się nasłuch radiowy w trzech językach. Dokonywały go: Janina (Janina Zarębska-Hassfeldowa), Kira (Irena Czerska-Bukowska) i Marysia (Maria Kaupe-Ostrowska). Wiadomości te szły do prasy konspiracyjnej. Gdy wybuchło powstanie, nie przerywały swojej pracy; łączność ze światem i frontami była jeszcze bardziej potrzebna niż za czasów konspiracji. Mimo ognia i nalotów wszystkie trwały na wyznaczonym posterunku. /…/ W dniu 28 września Marysia czuła się dziwnie zmęczona. - Pójdę do swojego mieszkania, za pół godziny wrócę – powiedziała. Poszła i jakoś długo nie wracała, a zbliżała się już pora nasłuchu. Sawa szła właśnie do niej, gdy dano znać, że Marysia nie żyje; okazało się, że gdy podeszła w swoim mieszkaniu do okna, zastrzelił ją przyczajony gdzieś własowiec. Była śpiewaczką operową, w czasie okupacji bardzo czynną i ofiarną działaczką Patronatu Opieki nad Więźniami”.
Publikacje:
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945 : poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej / oprac. Hanna Michalska; PIW 1988; Stanisław Podlewski: "Rapsodia żoliborska" Instytut Wydawniczy PAX, 1979.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Kaupe-Ostrowska ps. "Krystyna" (1907-1944) Fot. udostępnione przez Magdalenę Ciok

Maria Kaupe-Ostrowska ps. "Krystyna" (1907-1944) Fot. udostępnione przez Magdalenę Ciok

Lista ekshumacyjna ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Poz. 78

Lista ekshumacyjna ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Poz. 78

Nasz newsletter